FTB palaikė šių užkrėstų kompiuterių gyvavimą nuo pernai metų lapkričio, tačiau ši sistema greitai bus atjungta.
Kas yra „DNSChanger“?
„DNSChanger“ dar 2005 metais sukūrė grupė estų programišių. Ši programa pakeičia užkrėsto kompiuterio domenų vardų tarnybos (DNS) nuostatas, nukreipdama DNS užklausas į sukčių valdomus DNS serverius. Paprasčiau tariant, „DNSChanger“ pakeičia užkrėsto kompiuterio tinklo nuostatas taip, kad jo naudotojai būtų nukreipiami ne į puslapius, kurių vartotojas nori, o į tuos, kurie uždirba pinigus blogiems vyrukams. Pranešama, kad grupuotė šia schema uždirbo virš 14 milijonų dolerių, užkrėtusi milijonus kompiuterių visame pasaulyje.
FTB ir Estijos teisėtvarkos agentūros išardė „DNSChanger“ grupuotę 2011 lapkritį, areštuodama šešis iš septynių susijusių nusikaltėlių. Bet jų valdyto kenksmingojo DNS serverio uždarymas būtų staiga atjungęs visus užkrėstus kompiuterius nuo interneto.
Tad FTB gavo teismo leidimą valdyti nusikaltėlių naudotus DNS serverius, taip suteikiant laiko užkrėstų kompiuterių išvalymui.
Deja, keli šimtai tūkstančių užkrėstų naudotojų to nepadarė.
FTB iš pradžių buvo leista valdyti šiuos DNS serverius iki 2012 kovo, bet terminą teismas pratęsė. Šie DNS serveriai bus išjungti liepos 9 dieną ir laikas daugiau pratęstas nebus.
„DNSChanger“ gali paveikti ir „Windows“, ir „Mac“ kompiuterius. Tad dabar yra pats laikas pasitikrinti savo kompiuterį ir įsitikinti, kad jis neužkrėstas „DNSChanger“, ir imtis priemonių, jei taip yra.
Jeigu jūsų kompiuteris yra užkrėstas „DNSChanger“ ir nesiimsite veiksmų, 2012 liepos 9 dieną prarasite prieigą prie interneto.
Kaip patikrinti, ar kompiuteris užkrėstas
Yra nemažai internetinių įrankių, galinčių nustatyti, ar kompiuteris gauna DNS iš suklastotų serverių. Pavyzdžiui, apsilankykite „DNSChanger Eye Chart“ svetainėje ir patikrinkite kompiuterį. Jei pamatysite žalią paveikslėlio foną, viskas gerai. Jei fonas raudonas, vadinasi, kompiuteris yra užkrėstas „DNSChanger“. Atminkite, kad šis patikrinimas neskenuoja kompiuterio, neįdiegia jokių programų ir nekeičia jokių kompiuterio nuostatų. Tai paprastas interneto puslapis, rodantis ar kompiuteryje yra „DNSChanger“ infekcija.
Jei mašina užkrėsta, pirmiausia reikia pašalinti „DNSChanger“. Oficialioje „DNSChanger“ darbo grupės („DNSChanger Working Group“ – DCWG) svetainėje pateikiama informacija ir „taisyklos“ puslapis su nuorodomis į keletą išvalymą nuo šio užkrato atliekančių nemokamų programėlių. Daugeliui „Windows“ naudotojų padėjo „Kaspersky TDSSKiller“. „Mac“ naudotojai gali atsisiųsti „MacScan“ įrankį.
Rekomenduojama nesinaudoti „Google“ paieška šių įrankių radimui ir parsisiuntimui, nes kyla grėsmė susidurti su dar didesnėmis problemomis. Parsisiųskite jas iš DCWG puslapio, kad būtumėte tikri, jog gaunate tai, ko reikia (jei norite įsitikinti, kad DCWG yra teisėta, perskaitykite šį FTB pranešimą, kuriame yra nuorodos į DWCG puslapį).
Pašalinus kenksmingas programas ir pasirūpinus apsauga nuo galimų būsimų užkratų, reikia atstatyti teisingas kompiuterio DNS nuostatas:
- DNS nuostatų keitimas „Windows XP“ kompiuteriuose;
- DNS nuostatų keitimas „Windows 7“ kompiuteriuose.
Galima gauti savo interneto paslaugų tiekėjo DNS adresą automatiškai (rekomenduojama), arba nurodyti kitą pirminį ir antrinį DNS serverį. Pastarasis pasirinkimas tinka, jei naudojate alternatyvią DNS tarnybą. Interneto paslaugų tiekėjas turėtų sugebėti padėti tai atlikti, jei nesate tikri.
Dabar pasitikrinkite, ar viskas gerai. Grįžkite į „DNSChanger Eye Chart“ puslapį. Jei fonas vis dar raudonas, vadinasi, problema dar neišspręsta. Jei esate tikri, kad kenksmingos programos pašalinimą ir DNS pakeitimą atlikote teisingai, tada gali būti, kad „DNSChanger“ pakeitė DNS nuostatas jūsų maršrutizatoriuje (angl. router). Taigi teks atsidaryti maršrutizatoriaus konfigūravimo langą ir atstatyti tinkamas DNS nuostatas.
Kadangi yra tiek daug skirtingų maršrutizatorių, bendrų instrukcijų čia nepateiksime. Jei maršrutizatorių gavote iš interneto paslaugų tiekėjo, jis turėtų paaiškinti visus būtinus DNS nuostatų pakeitimo žingsnius. Kitu atveju, paieškojus internete ar paskaičius maršrutizatoriaus naudojimo instrukciją, turėtumėte rasti tinkamos pagalbos.