15min rašė, kad siekdama apsisaugoti, jog pažangiausios technologijos nepatektų į Kiniją ar Rusiją, JAV ribos dirbtinio intelekto vystymui naudojamų lustų eksportą. Išimtis bus taikoma tik 18-ai artimiausių JAV partnerių, tačiau Lietuvos šiame sąraše nėra.
Jungtinių Valstijų (JAV) ambasados Lietuvoje atsiųstame komentare 15min teigiama, kad reaguoti į šį sprendimą suinteresuotoms pusėms suteikiama 120 dienų – per šį laikotarpį ketinama išklausyti paveiktų šalių argumentus.
„Lietuva yra pavyzdinė sąjungininkė ir patikima partnerė. Toliau bendradarbiausime su tarptautiniais partneriais, tokiais kaip Lietuva, siekdami išgirsti apie galimybes ir kylančius klausimus, susijusius su dirbtinio intelekto technologijomis. Šiai taisyklei nustatytas 120 dienų pastabų teikimo laikotarpis, todėl suinteresuotieji subjektai raginami teikti pastabas. Bendrausime su bet kuria šalimi, kuriai šios taisyklės turės įtakos“, – teigiama ambasados atsakyme.
JAV ambasada Lietuvoje paaiškino ir šio JAV administracijos sprendimo tikslą.
„JAV teikia pirmenybę pasaulinės prieigos prie dirbtinio intelekto technologijų užtikrinimui, tačiau tuo pat metu strateginiai konkurentai siekia gauti prieigą prie pirmaujančių JAV dirbtinio intelekto technologijų savo kariuomenių naudai ir piktnaudžiavimo tikslais, pavyzdžiui, siekiant pažeisti žmogaus teises“, – rašoma komentare.
JAV ambasados Lietuvoje tvirtinimu, neprognozuojama, kad ši taisyklė turės įtakos daugumai vartotojų – ji orientuota į bendroves, siekiančias gauti itin daug pažangių lustų, skirtų dirbtinio intelekto skaičiavimo duomenų centrams. Taip pat esą numatytos licencijų išimtys dideliam kiekiui dirbtinio intelekto lustų pagal nustatytus kriterijus, kurie atitinka didžiąją dalį prašymų išduoti licenciją.
Ketvirtadienį su JAV ambasadore Lietuvoje Kara C. McDonald susitiks ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas. Jis 15min tvirtino, kad tokia strateginių partnerių pozicija stebina.
„Klausimas, kur Lietuva pastaraisiais metais padarė klaidų, kad nesame priskirti prie šalių, kurioms galima patikėti aukštąsias technologijas“, – 15min sakė L.Savickas.
Su ribojimais susidurs didžioji pasaulio dalis
Kadenciją baigiančio JAV prezidento Joe Bideno administracija pirmadienį paskelbė apie naujus ribojimus, kuriais siekiama išlaikyti Amerikos lyderystę dirbtinio intelekto varžybose.
Svarbiausia žinia – duomenų centruose naudojamų dirbtinio intelekto (DI) lustų eksportą numatoma riboti į daugelį pasaulio šalių. Pasaulio šalys suskirstytos į tris grupes.
Išimtis bus taikoma tik nedideliam skaičiui JAV pagrindinių sąjungininkių ir partnerių – iš viso 18-ai šalių, kurioms bus palikta iš esmės neribota prieiga prie amerikietiškų lustų. Nurodoma, kad tai yra valstybės, kuriose technologijos patikimai apsaugomos bei užtikrinami JAV nacionalinio saugumo ir užsienio politikos interesai.
Tarp šių šalių – Vokietija, Nyderlandai, Didžioji Britanija, Švedija, Suomija, Norvegija, Japonija, Pietų Korėja, Taivanas, Australija, Prancūzija, Airija, Italija ir keletas kitų.
Tačiau nei Lietuvos, nei kitų Baltijos šalių, nei Lenkijos šiame sąraše nėra.
Į JAV artimiausių sąjungininkių sąrašą nepatekusios šalys, išskyrus priešiškai nusiteikusias valstybes, lustų įsigyti galės, tačiau bus ribojamas jų kiekis.