„Lietuviškas palydovas bus paleistas iš japonų tarptautinės kosminės stoties modulio. Šiuo metu tai yra vadinama 37-oji tarptautinės kosminės stoties ekspedicija. Ją sudaro Amerikos, Rusijos neseniai prisijungę astronautai ir japonų astronautai. Tai mūsų palydovas bus iš japonų rankų (paleistas – red.)“ – pasakojo A. Kukelkaitė.
Tai mūsų palydovas bus iš japonų rankų. Pasakojo A.Kukelkaitė.
Pasak jos, šeštadienį bus siekiama gauti ir kosmonauto, paleisiančio leituviškąjį palydovą, nuotrauka.
Kad „LitSat-1“ pakiltų į kosmosą, telieka išlaikyti paskutinįjį, vadinamąjį grigždėjimo, testą. Jo metu bus tikrinama, ar palydovas tiksliai mechaniškai pagamintas:
„Jis bus dedamas į paleidimo kamerą, kuri yra labai tikslaus dydžio, ir turės negirgždėti – bėgeliais labai laisvai judėti. Tai reiškia, kad jis turi būti lygiai 10 kubinių centimetrų dydžio“, – sakė A. Kukelkaitė.
Šis testas, pasak A. Kukelkaitės, bus atliktas lapkričio 4 dieną. Anot jos, per keturis kompanijos, kuri rūpinasi „LitSat-1“ paleidimu, metus šio testo neišlaikė tik vienas palydovas:
„Tikimės, kad viskas bus gerai. Manau, kad Kauno universiteto profesoriai ir studentai turėjo labai tiksliai išmatuoti visas kraštines.“
A. Kukelkaitės teigimu, jei testas bus įveiktas, tai palydovas po kelių dienų bus supakuotas į paleidimo įrenginį ir pristatytas į Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) būstinę. Į tarptautinę kosminę stotį palydovas turėtų pakilti gruodžio 8 dieną. Tiesa, pažnekovė pažymėjo, kad dažnai tokie skrydžiai yra atidedami.
Šis palydovas kosmose turėtų išbūti 6 mėn. Pasak A. Kukelkaitės, tiek laiko turėtų užekti lietuviškoms kosmoso technologijoms išbandyti:
„Tų 6 mėnesių pakaks, kad (...) gautume tam tikrų duomenų, kaip veikia saulės baterijos, radijo ryšys. Beje, „LitSat-1“ pirmą kartą išbandys mažuosiuose palydovuose nenaudotų GPS sistemą – tai reiškia, kad mes galėsime realiu laiku sekti, kur jis yra“, – kalbėjo A. Kukelkaitė.
Anot jos, su „LitSat-1“ paleidimu Lietuvos universitetų darbuotojai ir studentai įgis realią praktiką darbe su kosminėmis technologijomis. Be to, pašnekovė nurodė, kad kai nauja technologija išbandoma kosmose, jos komercinė vertė smarkiai pakyla.
„Jeigu pagaminame kažką Lietuvoje ir išsibandome tą technologiją kosmose,(...) tai tokių kosminių technologijų vertė išauga keliariopiai, keliasdešimt galbūt kartų. Tas technologijas galima realizuoti tarptautinėse rinkose ir komoso industrijoje“ , – komentavo A. Kukelkaitė.
Palydovas taip pat transliuos tris žodžius, tačiau jie, pasak A. Kukalkaitės, paaiškės tik gruodžio mėnesį.
JŪS TAIP PAT GALITE PADĖTI IŠRINKTI, KOKIE TRYS TAUTOS ŽODŽIAI NUSKAMBĖS KOSMOSE, ĮRAŠYKITE JUOS ČIA.
Visą laidos „Aktualioji valanda“ įrašą galite paklausyti čia.