Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvių kuriama technologija padės mažinti rankų drebėjimą

Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusi įmonė „Fidens“ kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU) studentais kuria rankų drebėjimą mažinantį aparatą sergantiems Parkinsono liga. Inovatyvių sprendimų sveikatinimo srityje veikianti lietuvių įmonė dalyvavo „Demola Vilnius“ studentų verslumo skatinimo programoje, kuri leido suburti „ShakeNoMore“ pasivadinusią komandą ir idėją paversti prototipu.
„Fidens“ sukurtas kraujotakos sistemą gerinantis įrenginys
„Fidens“ sukurtas kraujotakos sistemą gerinantis įrenginys / KTU iliustr.

Panaudoja mechaninius virpesius

Anot įmonės „Fidens“ vadovo, KTU Mechatronikos instituto Biomechatronikos laboratorijos mokslo darbuotojo dr. Manto Venslausko, studentų verslumo skatinimo programos metu pavyko sukonstruoti prietaisą, gebantį rankų drebėjimą sumažinti apie 20 procentų.

„Pasibaigus programai, toliau tobuliname prototipą ir šių metų pabaigoje tikimės, kad prietaisas galės rankų drebėjimą sumažinti dar labiau, iki 80 procentų. Tai leis sergantiems Parkinsono liga atlikti kasdienius darbus, pasirūpinti savimi savarankiškai“, – sako M. Venslauskas.

Prototipo technologija paremta išoriniais mechaniniais virpesiais, kurie kuriami priešinga kryptimi nei rankų virpesiai ir taip sumažina rankų drebėjimą. Žmogus tampa pajėgus atlikti įprastus judesius – valgyti, rašyti, naudotis telefonu. Skaičiuojama, kad atsidūręs rinkoje toms įrenginys gali kainuoti iki 300 eurų.

Pranašesnis už konkurentus

Įmonės vadovas pastebi, kad pasaulyje trūksta medicininių įrenginių, kurie sumažintų rankų drebėjimą, vos keli esantys – vis dar tobulinami prototipai, turintys savų trūkumų. Pavyzdžiui, amerikiečių sukurti „Liftware“ šaukštai sprendžia tik valgymo patogumo problemą.

Anglai konstruoja prototipą „GyroGlove“, kuriam naudojami giroskopai, slopinantys ne tik plaštakų drebėjimą, bet ir apskritai apsunkinantys bet kokį judesį, todėl ilgainiui pacientui gali sukelti diskomfortą. Be to, skelbiama, kad šio prietaiso kaina gali siekti 400-600 svarų sterlingų (apie 475-713 eurų).

Pasak M. Venslausko, lietuvių kuriamas prietaisas bus ne tik pigesnis, bet ir mažesnių matmenų bei slopins tik plaštakų drebėjimą, todėl nesukels nepatogumų pacientui atliekant kitus įprastus judesius.

Tarpdisciplininė komanda

Medicininį įrenginį konstruojančią „ShakeNoMore“ komandą sudaro entuziastingi įvairių disciplinų KTU studentai, kurie, bendradarbiaudami su įmone, dalijasi žiniomis bei patirtimi. Prototipą kuria jauni specialistai, studijuojantys medijų inžineriją, pramoninį dizainą, biomedicininę elektroniką ir elektronikos inžineriją. Medicininiais klausimais konsultuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų neurologai.

„Kadangi studijuoju medicinos elektroniką, tiesiogiai prisidedu prie prototipo konstravimo. Matuoju elektros signalus, juos tiriu laboratorijoje, programuoju įrangą. Partnerystė su įmone naudinga mentorystės aspektu, nes susitinku su kvalifikuotais medicininės įrangos kūrėjais, mokausi iš jų, dirbu kartu“, – teigia studentas, vienas komandos narių Andrius Romualdas Juknevičius.

Skandinaviška verslumo patirtis

Įmonės „Fidens“ vadovą pasinaudoti skandinavišką verslumo patirtį puoselėjančios programos galimybėmis paskatino Kauno mokslo ir technologijų parko (KMTP) darbuotojai, surengę programos „Demola“ atstovų ir įmonių susitikimą.

Programos vystytojai atrinko pasiūlytą technologiją ir paskyrė jos įgyvendinimui studentų komandą, kuri vėliau tapo aštuntojo programos sezono pirmosios vietos nugalėtoja. Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusios įmonės verslumo skatinimo programoje dalyvauja ir įgyvendina inovatyvius projektus jau ketvirtąjį sezoną.

Veikia 90 inovatyvių įmonių

KMTP – tai inovatyvaus verslo plėtrai skirta vieta. Joje šiuo metu veikia 90 informacinių technologijų, inžinerijos, sveikatos medicinos, socialinių inovacijų, ateities energetikos, darniosios chemijos krypties įmonių.

Savo verslus Parke pradėjo tokios žinomos įmonės Lietuvoje, kaip „NFQ Technologies“, „Telesoftas“. Parke dirba ir tarptautinį pripažinimą pelniusios įmonės, tai lietuvių įkurta „SEMS Technologies“ bei JAV įmonė „Virtustream“.

Parkas padeda ir startuoliams, ir jau veikiančioms įmonėms didinti įmonių tarptautinį konkurencingumą, teikia aukščiausios kompetencijos inovacijų paramos paslaugas efektyviai panaudodamas inovacijų ekosistemos išteklius, vystydamas inovatyvaus verslo bendruomenę ir ugdydamas inovacijų kultūrą Kauno regione.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų