Neseniai atrasta kometa pavadinta Tsuchinshan–ATLAS vardu – pagal ją 2023 metais atradusių Kinijoje ir Pietų Afrikos Respubikoje esančių observatorijų pavadinimus.
V.Dobrovolskas 15min pasakojo, kad šiuo metu kometa atsidūrusi beveik tiksliai tarp Žemės ir Saulės, todėl dabar jos plika akimi pamatyti negalima – ji skęsta Saulės šviesoje.
Tačiau jau nuo kitos savaitės pradžios vakarais kometą turėtų būti galima pamatyti Vakarų pusėje.
„Pradžioje pro žiūronus, nes dar nesutemusiame danguje bus matoma, bet vėliau, spalio vidurio, pabaigos link kokią valandą turėtų būti matoma ir vakarais, Saulei nusileidus, Vakarų pusėje. Prognozės rodo, kad turėtų būti matoma plika akimi visame Šiaurės pusrutulyje – taip pat ir Lietuvoje“, – komentavo V.Dobrovolskas.
Rugsėjį ir spalio pradžioje šia kometa jau grožėjosi Pietų pusrutulio gyventojai, o nuo spalio vidurio iki lapkričio ją galės stebėti Šiaurės pusrutulio gyventojai, praneša NASA. Šeštadienį kometa priartės prie Žemės beveik 71 mln. km (maždaug 44 mln. mylių) atstumu.
Norintiems pamatyti kometą V.Dobrovolskas pataria bandyti jos ieškoti danguje kitą savaitę, stebėjimui pasirinkus atvirą vietą.
„Geriausia, kad būtų švarus horizontas Vakarų pusėje – kad neužstotų nei kalvos, nei aukšti namai, nes kometa bus matoma ne daugiau pusvalandžio po Saulės nusileidimo. Kitaip tariant, ji bus žemai prie horizonto“, – patarimais dalijosi V.Dobrovolskas.
O svarstantiems, kaip atpažinti kometą, astrofizikas siūlo ieškoti blyškios uodegos, kurios ryškumas bus šiek tiek didesnis nei Paukščių Tako naktį.
„Uodega nebus labai ryški, bet toks švytėjimas per šeštadalį dangaus skliauto turėtų matytis. Kometos ryškiausia dalis, vadinama galva, bus arčiausiai Saulės, tai ji ir leisis anksčiausiai, bet virš horizonto dar gali būti matoma kyšanti uodega – tokia balzgana, miglota, švytinti juosta“, – teigė ekspertas.
Toks įvykis – kartą per dešimtmetį
Ši kometa Žemėje kartą jau buvo matoma – paskutinis jos apsilankymas įvyko prieš 80 tūkst. metų.
„Tikrai gana retas atvejis pamatyti tokią ryškią kometą, kuri būtų matoma net plika akimi – kartą per dešimtmetį būna toks įvykis“, – sakė astrofizikas.
Pasak jo, kometų aptinkama kasmet, bet Tsuchinshan–ATLAS kometa įspūdinga dėl savo ryškumo. Paskutinį kartą panašaus ryškumo kometa, kuri būtų matoma plika akimi, Lietuvos dangų papuošė 2007 metais. Be to, nežinia, ar dar kada šią kometą bus galima pamatyti iš Žemės.
„Nedažnai tokios viešnios mūsų dangų papuošia. Šitos kometos orbita yra tokia, kad, bent dabartiniai stebėjimai rodo, ji greičiausiai daugiau nebegrįš prie Saulės – išskries į tarpžvaigždinę erdvę“, – pasakojo ekspertas.
Šią kometą tyrinės pasaulio observatorijos, tačiau Lietuvoje šios srities specialistų nėra, tad mūsų šalyje mokslininkai neplanuoja atlikti tikslinių kometos stebėjimų.
Pasak V.Dobrovolsko, kometos branduolys yra kelių kilometrų skersmens ledo gabalas – iš esmės, tai sušalęs vanduo. Kol kometa toli nuo Saulės, ji atrodo, kaip asteroidas, bet kai priartėja arčiau Saulės, ledas pradeda tirpti, garuoti ir tada iš paskos nusidriekia įspūdinga uodega.
„Mes matome pačią įspūdingiausią kometos stadiją. Ta ilga uodega – iš paskos besidriekiantis dujų ir dulkių šleifas. Kometos – Saulės sistemos objektai“, – apibendrino astrofizikas.