„Business Software Alliance“ (BSA) atlikto tyrimo duomenimis, programų „piratavimo“ lygis Lietuvoje nesikeičia nuo 2008 metų. Tačiau pavogtų kompiuterių programų vertė padidėjo 14 proc. ir pernai pasiekė rekordinę 32 mln. eurų (110,5 mln. Lt) sumą.
Lietuva šiuo atžvilgiu gerokai lenkia Latviją (apie 23 mln. eurų) ir Estiją (18 mln. eurų).
Visame pasaulyje kompiuterių programų „piratavimo“ lygis pernai siekė 42 proc., o bendra pernai įsidiegtų neteisėtos programinės įrangos kopijų vertė pasaulyje yra 45,6 mlrd. eurų (157,4 mlrd. Lt).
Daugiausia „piratauti“ yra linkę jauni vyrai. Ir tik penktadalis „piratų“ kaip pagrindinę savo veiklos sustabdymo priežastį nurodo baimę būti nubaustam.
„Teisėsaugos institucijoms pakanka nubausti keletą pažeidėjų ir taip pasiųsti įspėjamąjį signalą kitiems, naudojantiems neteisėtas kompiuterių programas. Nors namų vartotojų kompiuteriai dėl neteisėto kompiuterių programų panaudojimo tikrinami retai, įmonėse naudojamų kompiuterių programų kontrolė turėtų tik stiprėti“, – sakė BSA atstovaujančios advokatų profesinės bendrijos „Pranckevičius ir partneriai“ („BalticLaw“) advokatas Andrius Pranckevičius.
Lietuvos kompiuterių programų gamintojų ir platintojų asociacijos „Verslo programinės įrangos aljansas“ prezidentas Ervinas Leontjevas pasidžiaugė, kad Valstybinė mokesčių inspekcija į įmonių patikrinimo planus šįmet pagaliau įtraukė ir jose naudojamų kompiuterių programų teisėtumo vertinimą.
„Lietuvoje kompiuterinis raštingumas auga, per 70 proc. žmonių turi kompiuterius ir internetą. Tai yra geri ekonominiai rodikliai, bet per pastaruosius pora metų didelė dalis įrangos buvo naujinama, deja, pusė jos atvažiavo be licencijuotos programinės įrangos, – pastebėjo E.Leontjevas. – Dar viena priežasčių – per daug paprastas nelegalios programinės įrangos pasiekiamumas internete. Kiekvienas pyplys gali įlysti į internetą ir atsisiųsti ką tik nori, tai nėra niekaip draudžiama; antra – nėra susiformavęs stereotipas, kad tai yra blogai. Vaikai mokykloje net didžiuojasi tuo, kad jie viską turi ir viską gali.“
BSA tyrimo duomenimis, „piratavimo“ lygis besivystančiose rinkose yra net 44 proc. didesnis nei išsivysčiusiose rinkose. Augančios besivystančių šalių rinkos taip pat darė didžiausią įtaką neteisėtos programinės įrangos vertės kilimui.
Kaip parodė tyrimas, verslo atstovai, lyginant su kitais vartotojais, dukart dažniau yra linkę neteisėtai kopijuoti programinę įrangą nupirkdami ją vienam kompiuteriui ir įdiegdami ją į kitus kompiuterius biuruose.
Pasaulinis „piratavimo“ lygio BSA tyrimas vykdomas jau devintą kartą. Tyrimą BSA vykdo drauge su pirmaujančiomis pasaulyje tyrimų bendrovėmis IDC ir „Ipsos Public Affairs“.