„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuvos mokslininkai patalpų apšvietimą pritaikė kovai su COVID-19

Grupė lietuvių mokslininkų, kurių pagrindą sudaro Kauno technologijos universiteto darbuotojai, kartu su UAB „Šviesos gamyba“ pritaikė naujas ultravioleto LED technologijas paviršių ir oro dezinfekavimo sistemų kūrimui kovoje su COVID-19 virusu, teigiama „Flow“ pranešime spaudai.
Šviestuvas
Šviestuvas / Šviesos gamyba

Taikomas sprendimas remiasi tam tikrų ultravioletinių (UV) bangų ilgio pagrindu sukurtais diodais (LED). Biologiniai organizmai yra veikiami giliosios UV spinduliuotės, kurią absorbuoja viruso DNR ir RNR baltymai. Gilioji UV spinduliuotė pažeidžia viruso DNR ir RNR baltymo struktūrą ir virusas nebegali daugintis. Utravioleto taikymo technologiniai sprendimai padeda dezinfekuoti patalpų paviršius ir orą. Šiems sprendimams nereikia diegti papildomų technologijų, jiems galima pritaikyti turimas apšvietimo sistemas, o jas turi visos patalpos.

Šiuo metu prie tyrimų ir sprendimo vystymo dirba biotechnologijos prof. Daumantas Matulis, Kauno technologijos universiteto prof. Dangiručio Naviko, prof. Tomo Tamulevičiaus bei dr. Žygimanto Staliulionio tyrėjų komandos. Kuriant technologijas taip pat bendradarbiaujama su partneriais Estijoje.

Kaip pasakoja Mantas Narkevičius, „Šviesos gamybos“ vadovas ir produktų vystytojas, idėja pritaikyti LED technologijas kovoje su COVID-19 virusu kilo prieš porą metų, pačioje pandemijos pradžioje. „Pati idėja gimė iš noro apsaugoti šeimoje sunkiai sergančius brangius žmones.

Konsultuojantis su mokslininkais apie ultravioleto poveikį naikinant COVID-19 virusą, kilo mintis pritaikyti pažangias LED technologijas dezinfekavimui. Su komanda toliau gilinomės į įvairią pasaulyje esančią praktiką, taikomas technologijas, tad nuspręsta vystyti produktus, bendradarbiaujant su mokslininkais“, – pasakoja jis.

Pasak prof. T.Tamulevičiaus, jau anksčiau ultravioletinė spinduliuotė buvo plačiai naudojama puslaidininkinių pramonėje gyvsidabrio garų lempu ir lazerių pagrindu. Trumpabangių UV-C puslaidininkinių šviesos spinduolių atsiradimas, t y. šviesos diodų, ar kitaip šviestukų, esminiai praplėtė UV taikymo galimybes bei prieinamumą – jie yra gerokai kompaktiškesni ir lengviau integruojami.

„Šviestukai dar gerokai iki pandemijos buvo plačiai naudojami vandens dezinfekavimo sistemose, tiek pramoniniuose, tiek ir buitiniuose prietaisuose. Jų platesnį panaudojimą stabdė kaina ir ilgaamžiškumas, tačiau pastaruoju metu jų vystymąsi ypač skatina su pandemija atsiradęs paviršių bei oro dezinfekavimo nuo virusų poreikis. Šviesos technologijų pramonė greitu metu nustos naudoti gyvsidabrines lempas ne vien dėl to, kad jose yra sveikatai kenksmingų gyvsidabrio garų, tačiau ir dėl žymiai kompaktiškesnių matmenų, galimybės rinktis bangos ilgį, moduliuoti intensyvumą ir kitų unikalių savybių, kuriomis pasižymi tik UV-C šviestukai“, – nurodo jis.

Šviesos gamyba/Dezinfekatvimo spinta
Šviesos gamyba/Dezinfekatvimo spinta

Idėjos materializacija, techninio sprendimo ir finansavimo paieškos užtruko apie metus. Per tą laiką ne tik buvo bendrauta su diodų gamintojais, tačiau ir atlikti moksliniai tyrimai – technologiniai ir biologiniai, kurie leido pasiekti įspūdingų rezultatų.

„Daugelio bandymų, bakteriologinių tyrimų metu pamatėme, kad laboratorijoje, atrinkus tam tikrą testavimo metodą, pavyko pasiekti labai aukštą bakterijų naikinimo lygį: per 27 sekundes pasiektas 99,9 ir daugiau proc. naikinimo efektyvumas. Tačiau konstruojant maketus ir prototipus pastebėta, kad technologijos veiksmingumas labai priklauso nuo medžiagų ir įrangos konfigūracijos. Tam reikalingi ilgesnės trukmės tolimesni moksliniai tyrimai, kurie padėtų surasti sprendimų rinkinį, kuris efektyviausiai padėtų naikinti COVID-19 virusą kuriamoje dezinfekavimo spintoje“, – pasakoja prof. D.Matulis.

Pasak M. Narkevičiaus, kalbant apie technologijos pritaikymą, pirmiausia orientuojamasi į pagalbą medikams.

„Šių sprendimų dėka medikų naudojamas priemones bus galima saugiai naudoti pakartotinai ne mažiau kaip kartą, nepažeidžiant jų funkcionalumo. Taip pat, galėsime sumažinti užkrato išnešimo riziką. Tam kuriama UV LED technologijos pagrindu dezinfekavimo spinta. UV LED technologijos sprendimai galės būti naudojami ir kitose srityse – pavyzdžiui, verslo ir visuomeninės paskirties pastatuose, ten kur didelės žmonių sankaupos ir didelė virusų, ne tik COVID-19 plitimo tikimybė“, – sako jis.

Ateityje įmonė planuoja tęsti bendradarbiavimą ne tik su Lietuvos, bet ir su užsienio šalių mokslininkais, vystant dezinfekavimo technologijas ir plečiant jų pritaikymą įvairiose srityse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs