15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

Lietuvos pašonėje aptiko 300 metų senumo legendinio sukčiaus monetų slėptuvę

Metalo ieškotojai Lenkijoje, kalnų masyve, atrado paslėptą auksinių ir sidabrinių monetų slėptuvę, kuri kadaise priklausė legendiniam sukčiui, rašo livescience.com.
Moneta
Moneta / Kielcų vaivadijos paminklų apsaugos biuro nuotr.

Rastas monetų lobis, kuris galėjo priklausyti šarlatanui, pasislėpusiam kalnuose, ir apgaule viliojusiam iš žmonių pinigus.

XVII a. pabaigoje ir XVIII a. pradžioje Antonijus Jaczewskis apgaudinėjo žmones Kielcuose, mieste netoli Jeleniovskio kalnų masyvo, rašoma gegužės 8 d. Kielcų vaivadijos paminklų apsaugos biuro įraše socialiniame tinkle „Facebook“.

Pasak lenkų legendos, A.Jaczewskis „įtikindavo žmones savo gydomąja galia“, kurią gavo „iš Dievo motinos, gyvenusios su juo dykumoje“, ir viliodavo juos į savo kalnų gyvenvietę, sakoma pranešime.

Tuo metu Lenkijoje vyko karas, o šalį buvo apėmęs maras – dvigubas smūgis, kuris, matyt, įtikino žmones juo pasikliauti. Mainais už gydymo praktiką žmonės jam mokėjo aukso ir sidabro monetomis.

Nors galiausiai valdžia jį sulaikė, tuomet jis išvengė kalėjimo ir toliau apgaudinėjo piliečius. 1712 m. jis vėl buvo suimtas, bet šį kartą buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos.

Prabėgus keliems šimtams metų, 2022 m. slėptuvę aptiko metalo ieškotojai. Tačiau turėjo praeiti dar dveji metai, kol valdžios institucijos paskelbė apie radinį.

„Ilgai laukėme, kol paskelbsime apie šį radinį, beveik dvejus metus, bet buvo verta, šiandien galime pasakyti, kad patvirtinome tikrąją tam tikros legendos istoriją“, – pareiškime sakė lobius aptikusios Šventosios tyrinėjimo grupės prezidentas Sebastianas Grabowiecas.

Be monetų, grupė taip pat aptiko 1648 m. auksinį Hamburgo dukatą su Madonos su kūdikiu atvaizdu. Kadangi šis dirbinys buvo pradurtas, ekspertai mano, kad jis galėjo būti nešiojamas kaip medalionas, rašoma „Facebook“ pranešime.

Iki „šio laiko Antonijus buvo laikomas išgalvotu asmeniu/mitu/legenda“, elektroniniu paštu „Live Science“ sakė S.Grabowiecas, vadovavęs tyrinėjimo grupei, – „Suradę jo lobį patvirtinome, kad toks žmogus tikrai egzistavo“.

Valdžios institucijos kol kas neskelbia, kiek monetų rasta, nes tyrimas tebevyksta.

„Galiu tik pasakyti, kad jų [yra] daug“, – sakė jis. „Turime XVII a. pabaigos ir XVIII a. pradžios monetų; jos daugiausia pagamintos iš sidabro“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais