Neseniai atliktų tyrimų metu šalies pietuose, maždaug už 45 km į šiaurės rytus nuo Krokuvos, aptikta 160 neolito ir ankstyvojo bronzos amžiaus objektų liekanų, taip pat senovinis kapinynas, datuojamas maždaug nuo I a. pr. m. e. iki II a.
Per tris kasinėjimų sezonus Jogailos universiteto Archeologijos instituto archeologai ir archeologijos bendrovė „Pryncypat“ kapinyne nustatė 23 inhumacijos (kai kūnai buvo laidojami užkasant žemėje – aut.) palaidojimus.
Vienas iš šių metų rugpjūčio viduryje aptiktų palaidojimų (kai kūnai buvo kremuoti – aut.) buvo ypač intriguojantis – archeologai nustatė, kad sudeginti žmogaus palaikai buvo sudėti į bronzinį romėnų kilmės indą.
Kibiro formos indas, lotyniškai vadinamas situla, buvo naudojamas kaip urna, t. y. ant laidotuvių laužo deginamų žmonių palaikų talpykla, – „Newsweek“ sakė viena iš kasinėjimų vadovių, dirbanti Jogailos universiteto Archeologijos institute, Joanna Zagórska-Telega.
Pasak jos, situla išliko beveik nepažeista.
Dabar, prieš konservuojant indą, bus atlikta jo metalinės struktūros analizė, kad būtų galima nustatyti, kaip jis buvo pagamintas. Taip pat mokslininkai aiškinsis ir palaidoto žmogaus amžių ir lytį.
Remiantis kontekstiniais įrodymais, galima daryti prielaidą, kad mirusysis buvo karys vyras, teigia J.Zagórska-Telega. Tai leidžia manyti šalia urnos rasti geležinių ginklų fragmentai.