Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Matuojant smegenų veiklą mokslininkams pavyko pamatyti žmonių sapnus

Naujo tyrimo rezultatai leidžia teigti, kad kompiuteris, analizuodamas smegenų bangų veiklą, gali nuspėti mūsų sapnų turinį, skelbia Psychologytoday.com.
Smegenys
Smegenys / Fotolia nuotr.

Kompiuteriu matuodami smegenų veiklą mokslininkai sugebėjo „perskaityti“ sapnuotojo vaizduotės sukurtus objektų vaizdinius – pavyzdžiu, raktus ar lovą.

„Mes beveik nieko nežinome apie sapnų paskirtį. Šis metodas gali padėti užpildyti šią spragą ir išsiaiškinti sapnų funkciją“, – tikisi tyrimo bendraautorė Masako Tamaki, neuromokslininkė iš Brauno universiteto.

Be to, tyrimai, atliekami naujuoju metodu, gali padėti išsiaiškinti, kas vyksta smegenyse, kai sapnuojami košmarai.

Kodėl žmonės sapnuoja? Atsakymas į šį klausimą tebėra mįslė. Remiantis Sigmundo Freudo teorija, sapnai – būdas iš dalies apmaldyti slapčiausius troškimus ir neišsilipdžiusias svajones. Kitų įsitikinimu, tai tik šalutinis miego ciklo produktas, neturintis tikslios paskirties. Trečiosios teorijos šalininkai spėja, jog sapnuodami mūsų smegenys iš perdien surinktų dėlionės detalių toliau tęsia dienos darbus. Kad ir kaip ten bebūtų, daugelis žmonių linkę tikėti, kad sapnai turi reikšmę.

Mokslininkai jau seniai svajoja praskleisti sapnų karalystės šydą ir pažvelgti, kas tuomet vyksta smegenyse. Ankstesni tyrimai leido spėti, kad įmanoma iškoduoti smegenų veiklą ir išsiaiškinti, apie ką galvojama. Tad kodėl nepabandžius pamėginti iškoduoti sapnų?

M.Tamaki su kolegomis, naudodamiesi funkcinio magnetinio rezonanso aparatu, stebėjo trijų miegančių žmonių smegenų veiklą. Mokslininkai juos kas keletą minučių pabudindavo ir paprašydavo papasakoti, ką sapnavo. Galiausiai mokslininkai surinko maždaug 200 vaizdinių. Jie stengėsi sujungti dalyvių apibūdintą sapnų turinį su specifiniais smegenų veiklos rodikliais, užfiksuotais funkcinio magnetinio rezonanso skenografijose. Tuos ženklus suvedė į kompiuterį, kuris ėmėsi žmonių sapnų analizės. Kompiuteris, remdamasis budrių žmonių smegenų veiklos matavimais, gebėjo atskirti ir užfiksuoti, kada žmogus sapnuodavo tam tikrus objektus.

Tyrėjus nustebinę rezultatai atskleidė, kad tie patys smegenų regionai veikia ir žmonėms esant budriems, ir jiems sapnuojant.

Pirmajame vaizdo įraše pateikiami žodžiai ir vaizdai, užfiksuoti 30 sekundžių prieš tiriamojo nubudimą. Atsikėlęs jis teigė: „Žiūrėjau į kažkokius ženklus. Buvo kažkas panašaus į rašomąjį popierių su rašiniu ir aš žiūrėjau į rašmenis ar tai, kas ten buvo.“

VIDEO: Mokslininkams pavyko pamatyti žmonių sapnus

Antrame vaizdo įraše užfiksuota kito tiriamojo smegenų veikla, kuris nubudęs teigė: „Na, ten buvo žmonės, maždaug trys asmenys, kažkokioje salėje. Buvo vyras, moteris ir galbūt vaikas. Tiksliau, ten greičiau buvo berniukas, mergaitė ir motina. Manau, sapnas buvo nespalvotas.“

VIDEO: Mokslininkams pavyko pamatyti žmonių sapnus (antras tiriamasis)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos