Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Medicininės veido kaukės – tiksinti bomba: kas minutę jų išmetama po 3 milijonus

Kas minutę per dieną išmetama 3 milijonai veido kaukių. Mokslininkai įspėja, kad daugelis jų galiausiai patenka į aplinką kaip potencialiai toksiški mikro- ir nanoplastikai.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

Didesnė problema nei plastikiniai maišeliai

Naujausiais tyrimais apskaičiuota, kad kiekvieną mėnesį pasaulyje sunaudojame 129 mlrd. veido kaukių – tai yra 3 mln. kaukių per minutę. Dauguma jų yra vienkartinės veido kaukės, pagamintos iš plastikinių mikropluoštų.

„Būtina skubiai pripažinti šią potencialią grėsmę aplinkai ir neleisti, kad ji taptų kita plastiko problema“, – įspėja mokslininkai žurnale „Frontiers of Environmental Science & Engineering“.

Vienkartinės kaukės yra plastikiniai gaminiai, kurie negali būti lengvai biologiškai skaidomi, tačiau gali suskilti į mažesnes plastiko daleles, t. y. mikro – ir nanoplastikus, kurie plačiai paplitę ekosistemose.

Didžiulė vienkartinių kaukių gamyba yra panašaus masto kaip ir plastikinių butelių, kurių per mėnesį pagaminama apie 43 mlrd.

Tačiau, skirtingai nei plastikinių butelių atveju (iš kurių perdirbama apie 25 proc.), nėra oficialių rekomendacijų dėl kaukių perdirbimo, todėl labiau tikėtina, kad jos bus šalinamos kaip kietosios atliekos, rašo „Science daily“.

Jei vienkartinės kaukės, kaip ir kitos plastiko atliekos, nebus atiduotos perdirbti, jos gali patekti į aplinką, gėlo vandens sistemas ir vandenynus, kur dėl atmosferos poveikio per palyginti trumpą laiką (kelias savaites) mikroskopinės dalelės skaidysis į nanoplastikus.

„Naujesnį ir didesnį susirūpinimą kelia tai, kad kaukės yra tiesiogiai pagamintos iš mikroskopinio dydžio plastiko pluoštų (storis ~1-10 mikrometrų). Aplinkoje kaukės daug lengviau išskiria mikro dydžio plastiką nei plastikiniai maišeliai“, – rašo tyrėjai.

Tyrėjai pabrėžia, kad jie nežino, kaip kaukės prisideda prie didelio kiekio aplinkoje aptiktų plastiko dalelių – paprasčiausiai todėl, kad nėra duomenų apie kaukės irimą gamtoje.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Medicininė kaukė
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Medicininė kaukė

Tačiau žinome, kad vienkartinės kaukės, kaip ir kitos plastikinės šiukšlės, taip pat gali kaupti ir išskirti kenksmingas chemines ir biologines medžiagas, pavyzdžiui, bisfenolį A, sunkiuosius metalus, taip pat patogeninius mikroorganizmus. Jos gali daryti netiesioginį neigiamą poveikį augalams, gyvūnams ir žmonėms, rašoma „Science daily“.

Tyrėjai susidariusią problemą siūlo spręsti specialiomis, tik kaukėms skirtomis šiukšliadėžėmis, kaukių atliekų tvarkymo gairėmis ir biologiškai skaidžių kaukių kūrimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?