Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Microsoft“ tyrimas: dėl paauglių per pandemiją internetas tapo jaukesnis

Nepaisant pandemijos sukeltų emocinių sunkumų, vartotojų elgesys internete 2020 m. vertinamas geriau nei užpernai, kai buvo prasčiausias per paskutinius ketverius metus, rodo kompanijos „Microsoft“ kasmet sudaromas Skaitmeninio mandagumo indeksas (angl. Digital Civility Index, DCI). Naujausias DCI įvertinimas siekia 67 proc. ir rodo, jog tokia dalis interneto vartotojų patyrė kokią nors grėsmę internete. Dažniausiai vartotojai ir toliau kenčia nuo nepageidaujamo bendravimo, tačiau interneto kultūrą metams bėgant vertina vis geriau, rašoma pranešime spaudai.
Paauglė naršo internete
Paauglė naršo internete / Vida Press nuotr.

Situacija gerėja

Kompanija „Microsoft“ apklausė 32 šalių interneto vartotojus ir atnaujino kasmetinį Skaitmeninio mandagumo indeksą (angl. Digital Civility Index, DCI). Jis nurodo nemandagaus tono ir netinkamo turinio internete mastą procentais. Kuo žemesnis indekso rodmuo, tuo sąmoningesniais laikomi tos šalies vartotojai ir tuo mažiau grėsmių jie patiria. Tyrimas atliekamas jau penkis metus, per kuriuos „Microsoft“ apklausė daugiau nei 58 tūkst. žmonių daugiau nei 30 šalių, prašydami įvertinti grėsmes keturiose kategorijose: žalos reputacijai, netinkamo elgesio, seksualinio priekabiavimo ir į konkretų asmenį nukreiptų atakų.

Tyrimo duomenimis, pernai šis indeksas pasaulyje pasiekė 67 proc., ir buvo 3 proc. punktais žemesnis nei 2019 metais, kai buvo aukščiausias per pastaruosius ketverius metus. Geriausius įvertinimus tarp tirtų šalių gavo interneto vartotojai iš Nyderlandų (DCI indeksas – 51 proc.), Jungtinės Karalystės (55 proc.), JAV (56 proc.) ir Singapūro (59 proc.). Žemiausiai reitingo lentelėje atsiduria Pietų Afrika (81 proc.), Rusija (80 proc.) ir Meksika (76 proc.).

Per visą tyrimo laikotarpį nepageidaujamas bendravimas buvo ryškiausia grėsmė tarp respondentų. 56 proc. žmonių teigė, kad situaciją šioje srityje vertina kaip neutralią, 17 proc. – kaip palankią, o 44 proc. – kaip blogą. Vis tik stebima tendencija, jog interneto kultūrą kaip blogą laikui bėgant vertina vis mažiau ir mažiau žmonių.

Tarp kitų dažniausiai minimų rizikų– įžeidūs komentarai, priekabiavimas ir nederamos intymios žinutės. Be to, vienas iš penkių respondentų, patyrusių grėsmes internete, teigė susidūręs su neapykantos kalba (angl. hate speech) – šis skaičius nuo 2016 metų išaugo 4 proc. punktais. 3 iš 10 respondentų susiduria su apgaulėmis interente.

Internetą geresniu pavertė pandemija ir paaugliai

Vertinant kasmetinių DCI indekso rodiklių pokytį pagal amžiaus grupes, paaugliai ryškiausiai prisidėjo prie situacijos pagerėjimo. Visame pasaulyje paauglių grupės DCI indeksas pagerėjo 3 proc. punktais ir siekė 63 procentus, kai tarp suaugusiųjų – 71 procentą. Be to, paaugliai skyrė palankesnius balus visose keturiose pavojų kategorijose, o seksualinis priekabiavimas tarp jaunimo sumažėjo beveik keturiais procentiniais punktais.

Tyrimas buvo rengiamas, kai didžioji pasaulio dalis juto pandemijos ir koronaviruso įtaką. Vis tik atrodo, kad kai kuriuose regionuose Covid-19 sustiprino internetinį pilietiškumą. Ketvirtadalis (26 proc.) viso pasaulio respondentų teigė, kad skaitmeninis kultūringumas jų šalyje išaugo, nes žmonės padėjo vieni kitiems, drąsino aplinkinius, parodė daugiau bendrystės jausmo ir sutelkė jėgas, kad kovotų su krize.

Netinkamu elgesiu laikomas vartotojų žeminimas, priekabiavimas, patyčios, diskriminacija, neapykanta ar agresija. Taip pat kenkimas konkrečių vartotojų reputacijai – asmens duomenų klastojimas, netinkamas informacijos pateikimas, melagingi teiginiai. Nederamu laikomas ir seksualinis priekabiavimas, nepadorių pranešimų siuntimas, šantažas, sukčiavimas verbavimas.

Patarimai sąmoningam bendravimui

Tarptautinė bendruomenė kviečia vartotojus sąmoningiau elgtis internete, paisyti padorumo ir mandagumo normų. Siekdama kurti saugesnę interneto aplinką, kompanija „Microsoft“ išskiria ir vartotojams primena 4 sąmoningo bendravimo internete principus:

  • Auksinė taisyklė – elkitės su kitais taip, kaip norėtumėte, kad su jumis elgtųsi. Būkite empatiški, užjaučiantys ir geranoriški kiekvienoje situacijoje. Su kitais vartotojais elkitės pagarbiai.
  • Gerbkite kitokią nuomonę. Diskutuodami internete gerbkite įvairias perspektyvas, o kilus nesutarimams, mąstykite atsargiai, venkite psichologinio smurto, įžeidimų.
  • Stabtelėkite prieš atsakydami. Sustokite, įkvėpkite ir tik tada ramiai atsakykite į komentarus, kurie suerzina ar su kuriais nesutinkate. Nesiųskite kitam asmeniui nieko, kas galėtų pakenkti jo reputacijai, saugumui ar emocinei būklei.
  • Ginkite užpultuosius. Aktyviai kritikuokite netinkamą elgesį internete. Ginkite ne tik savo, bet ir kitų vartotojų interesus. Išsisaugokite netinkamo elgesio pavyzdžius ir apie juos drąsiai praneškite atitinkamoms institucijoms, pavyzdžiui, policijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais