„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Miegate kartu su kūdikiu ar vaiku? Štai ką apie tai sako mokslininkai

Miegojimo kartu su kūdikiu dažnumas kai kuriose šalyse siekia 60-100 proc. Nepaisant paplitimo, tai vertinama nevienareikšmiškai, pabrėžia „Science Alert“.
Vaikas lovoje
Vaikas lovoje / 123RF.com nuotr.
Temos: 2 Kūdikis Miegas

Miegas kartu kūdikystėje

Dėl susirūpinimo staigios kūdikių mirties sindromu (Sids) pediatrai dažnai nerekomenduoja miegoti kartu.

Vis dėlto kai tyrimuose pabrėžiami kiti Sids rizikos veiksniai, tarp kurių nesaugus miegojimo paviršius, be to, neatrodo, kad Sids rizika statistiškai skiriasi tarp kartu ir atskirai miegančių kūdikių.

Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl tokios agentūros kaip Amerikos pediatrų akademija, Nacionalinis sveikatos ir priežiūros kompetencijos institutas ir NHS rekomenduoja kūdikiams „miegoti tėvų kambaryje, netoli tėvų lovos, bet ant atskiro paviršiaus“, arba, jei miegama vienoje lovoje, įsitikinti, kad kūdikis „miega ant kieto, lygaus čiužinio“ be pagalvių ir antklodžių.

Tyrėjai dar nežino, ar miegas kartu lemia miego skirtumus, ar jis ir vyksta dėl šių skirtumų. Tačiau 1990-aisiais atlikti eksperimentai parodė, kad miegas kartu gali paskatinti ilgesnį ir dažnesnį žindymą.

Naudojant jutiklius smegenų aktyvumui matuoti, šie tyrimai taip pat leido daryti prielaidą, kad kūdikių ir suaugusiųjų miegas miegant kartu gali būti lengvesnis. Tyrėjai spėliojo, kad miegas kartu iš tikrųjų gali padėti apsisaugoti nuo SID, nes kūdikiams suteikia daugiau galimybių pabusti iš miego ir geriau kontroliuoti savo kvėpavimo sistemą.

Yra manančių, kad bendras miegas yra naudingas kūdikių emocinei ir psichinei sveikatai, nes skatina tėvų ir vaikų ryšį ir padeda reguliuoti kūdikių streso hormonų kiekį.

Tačiau dabartiniai duomenys nėra vienareikšmiai, nes dauguma tyrimų rodo, kad trumpalaikės ir ilgalaikės psichikos sveikatos būklės skirtumai tarp miegančių kartu ir kūdikių, kurie miega atskirai, yra nevienareikšmiai arba jų nėra.

Miegas kartu vaikystėje

Pasaulinių apklausų duomenimis, bendras miegas vaikystėje, praėjus kūdikystei, taip pat yra gana dažnas. 2010 m. apklausus daugiau kaip 7000 Jungtinės Karalystės šeimų, nustatyta, kad 6 proc. vaikų iki ketverių metų nuolat miegojo vienoje lovoje su suaugusiais.

Kai kurios šeimos miegoti kartu su vaiku pradeda todėl, kad vaikui sunku miegoti. Tačiau daugelyje šalių, tarp kurių – kai kurios Vakarų šalys, pavyzdžiui, Švedija, kurioje vaikai dažnai miega kartu su tėvais iki mokyklinio amžiaus, vaikų ir tėvų miegojimas vienoje lovoje kultūriškai vertinamas kaip auklėjamosios aplinkos dalis.

Taip pat įprasta, kad broliai ir seserys dalijasi vienu kambariu ar net lova. 2021 m. JAV atlikto tyrimo duomenimis, daugiau kaip 36 proc. 3-5 metų amžiaus mažų vaikų nakčiai miegojo vienoje lovoje su globėjais, broliais ir seserimis, naminiais gyvūnais ar ir tais, ir tais.

Bendras miegas mažėja, tačiau vis dar yra paplitęs tarp vyresnių vaikų: net 13,8 proc. kartu miegančių tėvų Australijoje, Jungtinėje Karalystėje ir kitose šalyse nurodė, kad jų vaikas buvo nuo penkerių iki 12 metų, kai jie miegojo kartu.

Du naujausi JAV atlikti tyrimai, kuriuose miegui stebėti buvo naudojami ant riešo nešiojami aktigrafai (judesio jutikliai), parodė, kad vaikai, kurie miega vienoje lovoje, gali miegoti trumpiau nei tie, kurie miega vieni.

Tačiau ši trumpesnė miego trukmė negrindžiama didesniu miego sutrikimu.

Bendro miego nauda ir trūkumai taip pat gali skirtis vaikams, pavyzdžiui, turintiems autizmo spektro sutrikimą, psichikos sveikatos sutrikimų, lėtinių ligų. Šie vaikai gali jausti padidėjusį nerimą, jutiminį jautrumą ir fizinį diskomfortą, dėl kurių sunku užmigti ir išmiegoti. Jiems miegojimas kartu gali suteikti ramybės.

Suaugusieji, kurie miega vienoje lovoje

2018 m. JAV Nacionalinio miego fondo atlikto tyrimo duomenimis, 80-89 proc. suaugusiųjų, gyvenančių su savo antrąja puse, miega vienoje lovoje.

Daugelis porų mano, kad dalijimasis lova sustiprina jų artumo jausmą. Tyrimai rodo, kad miegojimas kartu su partneriu gali pailginti miego laiką ir apskritai suteikti geresnio miego pojūtį.

Be to, poros, kurios miega vienoje lovoje, dažnai sinchronizuoja vienas kito miego etapus, o tai gali sustiprinti artumo jausmą.

Vis dėlto bendros taisyklės dėl miego drauge visiems nėra.

Todėl priimdami sprendimą miegoti kartu su vaiku atsižvelkite į tokius veiksnius kaip miego sutrikimai, sveikata ir amžius, o ne į tai, ką daro kiti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs