Amerikietis programuotojas, kuriantis aplikacijas „Android“ telefonams, internete paviešino kelis vaizdo įrašus, kuriuose jis demonstruoja, kaip programa „Carrier IQ“ gali sekti kiekvieną telefono ekrano prilietimą ar mygtuko paspaudimą ir net matyti, kurioje vietoje tuo metu yra vartotojas. Anot jo, tai yra „įtikinamas įrodymas“, kad ši programa gali slapta sekti žmones, skelbia Telegraph.co.uk.
Ši programa yra parduodama mobiliojo ryšio operatoriams ir telefonų gamintojams. Ji leidžia stebėti, kaip žmonės naudoja jų ryšio tinklus, tačiau kritikai ją vadina „šnipinėjimo programa“. „Carrier IQ“ naudojama JAV parduodamuose įrenginiuose. Ar ji diegiama ir Europoje parduodamuose telefonuose, kol kas nėra žinoma.
„Carrier IQ“ atstovai tikina, kad programinė įranga renka informaciją tam, kad suteiktų naudos vartotojui, o ne šnipinėjimo tikslais. Be to, ji esą tik „skaičiuoja ir apibendrina“ informaciją, o ne ją įrašo.
Išjungti neįmanoma
„Android“ programuotojas Trevoras Eckhartas internete paviešino vaizdo įrašą, kuriame pademonstruoja, kaip jis grąžina telefonui pradinius nustatymus, tačiau „Carrier IQ“ programa jau būna įdiegta telefone. Telefoną jis prijungia prie monitoriaus, kuriame rodoma, kaip ir kokią informaciją renka ši programa.
Peržiūrėjus vaizdo įrašą galima įsitikinti, kad programa atpažįsta kiekvieną mygtuko ar lietimui jautraus ekrano paspaudimą, gali nuskaityti siunčiamas ir gaunamas žinutes, sekti veiklą internete.
Peržiūrėjus vaizdo įrašą galima įsitikinti, kad programa atpažįsta kiekvieną mygtuko ar lietimui jautraus ekrano paspaudimą, gali nuskaityti siunčiamas ir gaunamas žinutes, sekti veiklą internete, net kai vartotojas prisijungia prie svetainės naudodamas šifruotą ryšį.
Anot T.Eckharto, ši programa naudojama ne tik „Android“ operacinę sistemą turinčiuose telefonuose, bet ir „BlackBerry“, „Nokia“ įrenginiuose.
„Apple“ operacinės sistemos „iOS“ ekspertas pravarde „chpwn“ teigia, kad šios programinės įrangos kodą galima rasti ir „iPhone“ telefonų operacinėje sistemoje. Anot jo, telefonui veikiant įprastu režimu, ši programa būna išjungta, taip pat ji nefiksuoja kiekvieno paspaudimo ar pranešimų.
„Aš esu įsitikinęs, kad ji neturi prieigos prie rašomų SMS žinučių, interneto naršymo istorijos, slaptažodžių ar tekstinių pranešimų, ir nesiunčia tokios informacijos į kokius nors serverius“, – teigia programuotojas.
Siūlome pasižiūrėti vaizdo įrašą: