Daugiau iš ciklo „Mokslas apie...“
- Mokslas apie miegą: kaip įvaldyti savo sapnus ir ką daryti pajutus miego paralyžių?
- Mokslas apie klimato kaitą: ar tikrai žmonės sukėlė klimato krizę ir kodėl tarp pasekmių – ne tik karštis, bet ir šaltis?
- Mokslas apie IQ: kokiais testais galima pasitikėti ir ar tikrai jie parodo žmogaus protingumą?
- Mokslas apie grybus: ar iš tiesų gali paversti žmones zombiais ir sukelti naują pandemiją?
- Mokslas apie smegenų implantus: ar ši technologija gali valdyti žmogų ir kada paplis pasaulyje?
15min tęsia straipsnių ciklą „Mokslas apie...“, kuriame mokslininkai atsakys į svarbius ir aktualius klausimus įvairiomis temomis – nuo sveikatos iki kosmoso.
Kava yra vienas iš labiausiai paplitusių gėrimų pasaulyje. „Statista“ duomenimis, 2020/2021 m. pasaulyje buvo suvartota apie 166,63 mln. 60 kg kavos maišelių.
Turint omeny tokį milžinišką kavos populiarumą nenuostabu, jog mokslininkai šį gėrimą ir jame esantį kofeiną nagrinėja įvairiais pjūviais, kurie gali nustebinti: štai Pietų Floridos universiteto atlikto tarptautinio tyrimo duomenimis, kofeinas turi įtakos tam, ką perkate ir kiek išleidžiate apsipirkdami.
„Žmonės geria kavą dėl aktyvinančio poveikio, bet vėlgi, literatūroje yra aprašyta įvairūs poveikiai“, – 15min pasakojo prof. Rimantas Stukas, Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas.
Mokslininko teigimu, kofeinas pats savaime nesukelia budrumo – šios medžiagos veikimas daug įdomesnis.
15min R.Stukas atskleidė, kokia kofeino dozė gali būti mirtina, ką svarbu žinoti žindančioms moterims ir ar kava be kofeino iš tiesų yra be kofeino.