Daugiau iš ciklo „Mokslas apie...“
- Mokslas apie miegą: kaip įvaldyti savo sapnus ir ką daryti pajutus miego paralyžių?
- Mokslas apie klimato kaitą: ar tikrai žmonės sukėlė klimato krizę ir kodėl tarp pasekmių – ne tik karštis, bet ir šaltis?
- Mokslas apie IQ: kokiais testais galima pasitikėti ir ar tikrai jie parodo žmogaus protingumą?
- Mokslas apie grybus: ar iš tiesų gali paversti žmones zombiais ir sukelti naują pandemiją?
15min tęsia straipsnių ciklą „Mokslas apie...“, kuriame mokslininkai atsakys į svarbius ir aktualius klausimus įvairiomis temomis – nuo sveikatos iki kosmoso.
Ryškiausia paskutinio meto tema – Elono Musko bendrovės „Neuralink“ kuriami smegenų implantai. Teigiama, kad bendrovės projektas leidžia tūkstančius elektrodų patalpinti žmogaus smegenų paviršiuje, o tai gali suteikti žmogaus smegenims galimybę tiesiogiai bendrauti su kompiuteriais ir netgi atkurti aklumą.
Nors „Neuralink“ veikia jau ne vienus metus, didžiausią atgarsį sukėlė leidimas atlikti klinikinius tyrimus su žmonėmis.
Kaip 15min pasakojo Vilniaus Gedimino technikos universiteto Mechatronikos, robotikos ir skaitmeninės gamybos katedros vedėjas Vytautas Bučinskas, implantai iš tiesų nėra visiškai naujas išradimas, tačiau pastaruoju metu jų technologinė pusė stipriai pasistūmėjo į priekį.
„Idėja gali būti sena, bet technologinė idėja – visai nauja“, – pasakojo V.Bučinskas.
15min profesorius atskleidė, ar realistiški yra E.Musko smegenų implanto planai ir ar ši technologija gali užvaldyti smegenis ir priversti žmogų elgtis prieš savo valią.