Daugiau iš ciklo „Mokslas apie...“
- Mokslas apie miegą: kaip įvaldyti savo sapnus ir ką daryti pajutus miego paralyžių?
- Mokslas apie klimato kaitą: ar tikrai žmonės sukėlė klimato krizę ir kodėl tarp pasekmių – ne tik karštis, bet ir šaltis?
- Mokslas apie IQ: kokiais testais galima pasitikėti ir ar tikrai jie parodo žmogaus protingumą?
- Mokslas apie grybus: ar iš tiesų gali paversti žmones zombiais ir sukelti naują pandemiją?
15min tęsia straipsnių ciklą „Mokslas apie...“, kuriame mokslininkai atsakys į svarbius ir aktualius klausimus įvairiomis temomis – nuo sveikatos iki kosmoso.
Nors uodai gali atrodyti atstumiantys ir erzinantys, mokslininkus šie vabzdžiai domina ne ką mažiau nei kiti gyvūnai.
Uodų tyrimai itin svarbūs, kai kalbama apie žmonių sveikatą. Tam, kad suvaldytų tokių pavojingų infekcinių ligų, kaip maliarija ar ziko virusas, plitimą, mokslininkai į laisvę leidžia genetiškai modifikuotus uodus ir svarsto keisčiausias idėjas, pavyzdžiui, maitinti šiuos vabzdžius cukrumi.
Anot Rasos Bernotienės, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Zoologijos katedros docentės, dėl klimato kaitos į Lietuvą gali atslinkti invazinės uodų rūšys bei mums neįprastos ligos.
„Didelis faktorius yra karštos vasaros ir pakankamai aukšta temperatūra kad parazitas galėtų uode baigti savo vystymosi ciklą“, – teigė R.Bernotienė.
Mokslininkė 15min papasakojo, kodėl vienus žmones uodai kanda dažniau nei kitus, kokių kvapų šie vabzdžiai nemėgsta ir kokią įtaką uodų gyvavimui turi besikeičiančios klimato sąlygos.