Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokslininkai aptiko įdomų ir linksmą būdą, kaip senatvėje išlaikyti aštrų protą

Mūsų visuomenė sensta. Taigi, ateityje aplinkui matysime vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių. Būtų gerai, kad aštrų protą išlaikytume kiek įmanoma ilgiau. Tai galima pasiekti sveikai maitinantis, mokantis ir sportuojant. Tačiau mokslininkai aptiko ir vieną linksmesnį būdą.
Kortos
Kortos / 123rf.com nuotr.

Ar kada pastebėjote, kad vyresni žmonės labai mėgsta žaisti kortomis? Kiti dėlioja domino ar neleidžia dulkėms nusėsti ant senų stalo žaidimų. Jiems tai – puiki pramoga ir būdas praleisti laiką su panašaus amžiaus žmonėmis. Retas iš jų susimąsto, kad kartu taip išlaiko ir proto aštrumą.

Bent jau taip rodo naujas Edinburgo universiteto tyrimas. Psichologai tyrinėjo informaciją, surinktą per 9 metų laikotarpyje vykdytus daugiau nei 1000 žmonių stebėjimus. Tiriamo laikotarpio pradžioje dalyviams buvo 70 metų. Jiems reikėjo išspręsti testus, kurie matuoja žmogaus kognityvines galimybes – atmintį, problemų sprendimą, galvojimo greitį ir galvojimo įgūdžius apskritai.

Pačioje tyrimo pradžioje ir kai tyrimo dalyviams sukako 76-eri, jie taip pat turėjo papasakoti, kiek laiko praleidžia žaisdami įvairius žaidimus. Vėliau statistiniai modeliai padėjo susieti tyrimo rezultatus į visumą.

Paaiškėjo, kad tie, kurie žaidė žaidimus, išlaikė aštresnį protą. Konkrečiau, jų galvojimo įgūdžiai bei atmintis buvo geresnės būklės. Mokslininkai atsižvelgė į pašalinius faktorius, tokius kaip dalyvių socioekonominė padėtis, išsilavinimas ir fizinis aktyvumas, tačiau rezultatai nepakito – žaidimai padeda išlaikyti aštresnį protą.

Kodėl? Ne vienas tyrimas parodė, kad protas taip greitai nesilpnėja, kuomet yra naudojamas. Net ir Alzheimerio ligą galima sulėtinti reguliariai sprendžiant sunkesnius kryžiažodžius ar sudoku. Įvairūs žaidimai, tokie kaip kortos, domino, dėlionės, treniruoja protą. Norint nugalėti, reikia susikaupti ir gerai apmąstyti savo ir savo priešininkų veiksmus. Ir, svarbiausia, kiekvienas žaidimas būna vis kitoks.

Padeda ir tai, kad žaidžiantys žmonės dažnai laiką leidžia socialiai aktyvioje aplinkoje. Tai yra, jie nėra vieniši. Tai padeda išlaikyti teigiamą požiūrį, o tai taip pat turi teigiamos įtakos sveikatai.

Žinoma, tai yra puikūs rezultatai – proto aštrumą galima išlaikyti ir pakankamai smagiu būdu. Tačiau mokslininkus džiugina ne tik tai. Jau viens pats faktas, kad senatvinę demenciją tolina mūsų pasirinkimai, reiškia, kad ji nėra neišvengiama. Sprendimas laiką leisti ne savo kambaryje, o svečiuose prie kortomis (ar net žetonais) nukloto stalo, yra pakankamai lengvas ir veiksmingas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?