Mokslininkai atsakė į internautus ilgai kamavusį klausimą: ar katėms rūpi žmonės?

Dauguma žmonių pasidalija į dvi grupes: mėgstantys ir nemėgstantys kačių. Pastarieji dažniausiai labiau mėgsta šunis ir savo antipatiją katėms argumentuoja tuo, kad jos yra savanaudės, neparodančios jokio prisirišimo ir manančios, kad yra geresnės už savo šeimininkus.
Katinas
Katinas / Fotolia nuotr.

Kol šunys, vizgindami uodegas, laukia savo šeimininkų, grįžtančių namo, katėms, priešingai, atrodo nė motais, kad jų maitintojai sugrįžo.

Tačiau naujai atliktas tyrimas atskleidė, kad iš tikrųjų toks kačių elgesys yra paprasčiausia vaidyba, nes, žinoma, jos yra tokios protingos.

Mokslininkai iš Oregono valstijos universiteto (JAV) padarė išvadą, kad katėms iš tikrųjų labiau patinka žmogaus kompanija nei maistas, katžolė ir kitų kačių kvapas.

Katėms iš tikrųjų labiau patinka žmogaus kompanija nei maistas.

Tyrimo vadovė Kristyn Vitale Shreve nebuvo patenkinta faktu, jog daugelis mokslinių darbų kates apibūdina kaip užsispyrusias, nerūpestingas ir sunkiai treniruojamas. Norėdami įsitikinti, ar tai tiesa, mokslininkai atliko eksperimentą, kuriame dalyvavo 45 katės, 23 iš jų buvo naminiai gyvūnėliai ir 22 – iš gyvūnų prieglaudos.

Kiekviena katė 2,5 valandos buvo uždaryta į vienutę. Tuo metu mokslininkai aiškinosi, koks maistas (vištiena, tunas ar kiti kačių skanumynai), žaislai, kvapas ir bendravimo su žmogumi būdas joms labiau patinka.

Katės buvo testuojamos remiantis laisvu įvertinimu – patalpinus jas į patalpą su skirtingais daiktais, buvo stebima, kuo jos susidomės labiau. Šis būdas dar niekada nebuvo taikomas tiriant kates.

Aplink kiekvieną katę buvo išdėlioti skirtingų kategorijų daiktai, jos galėjo laisvai judėti ir pasirinkti tai, ką nori.

Dauguma kačių pasirinko buvimą su žmogumi, o ne maistą, žaisliuką ar kvapą. Maistas buvo antras populiariausias pasirinkimas.

„Idėja yra ta, kad katės ilgai nebuvo prijaukintos žmonių, todėl ir turima mažai duomenų apie jų sąveiką su žmonėmis, – sakė tyrimą atlikę mokslininkai. – Nors dažnai manoma, kad katės labiau mėgsta vienatvę nei bendravimą, šio tyrimo duomenys rodo kiek kitokias išvadas.“

Vis dėlto, svarbu paminėti, kad šis tyrimas nebuvo gana platus ir kitos katės gali reaguoti skirtingai.

Mokslininkai sutinka, kad kai kurios katės gali būti mažiau linkusios į laiko leidimą ir bendravimą su žmogumi, tačiau draugiškos katės vis tik egzistuoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų