Tai tik mūsų laikais atrodo, kad deguonis – savaime suprantama ir neatsiejama sudėtinė oro, kuriuo kvėpuojame, dalis. Ore deguonies yra apie 21 proc. Tačiau taip buvo toli gražu ne visada. Štai prieš 2,5 mlrd. metų deguonies ore buvo nulis.
Prieš milijardą metų jo ore jau buvo, bet nepakankamai, kad galėtume kvėpuoti. Kažkada deguonies ore atsirado tiek, kad oras pasidarė tinkamas gyvūnijai. Kada?
Labiausiai tikėtina, kad prieš 800 mln. metų orą deguonį turėjo išskirti kažkoks organizmas, kurio mokslininkai dar nėra identifikavę ar atradę.
Deja, nukeliauti į priešistorinius laikus ir paimti to meto oro mėginių – neįmanoma. Tiesa, panašu, kad to gali ir neprireikti. Broko universiteto mokslininkai paskelbė paėmę oro mėginių iš uolienų burbuliukuose įkalintų sferulių, kurioms – daugiau kaip 800 mln. metų. Mokslininkų tyrimo rezultatai pristatyti žurnale „Geology“.
Nigelo Blamey vadovaujami geologai priešistorinio oro burbulų rado halito, kuris yra valgomosios akmens druskos atmaina, sudėtyje. Masės spektrometras užfiksavo, kad prieš 800 mln. metų deguonies ore tebuvo apie 10 proc.
Tiesa, tai yra 5 kartus daugiau, nei manyta iki šiol. Anksčiau mokslininkai laikėsi nuomonės, kad deguonis oro sudėtyje atsirado tik maždaug prieš 500 mln. metų. Tačiau dabar paaiškėjo, kad jo buvo gerokai anksčiau.
Tiesa, kaip jis atsirado oro sudėtyje, mokslininkams dar nėra aišku. Labiausiai tikėtina, kad prieš 800 mln. metų į orą deguonį turėjo išskirti kažkoks organizmas, kurio mokslininkai dar nėra identifikavę ar atradę.