Tiems, kas tik dabar sužinojo apie tokios baigties galimybę – trumpas priminimas. Žvaigždžių ir galaktikų stebėjimai rodo, kad Visata plečiasi, ir plečiasi vis sparčiau. Tariant, kad greitėjimas nekis, žvaigždės galiausiai išnyks, viskas išsisklaidys, ir Visata atvės iki amžinosios „šiluminės mirties“ lygio.
Tariant, kad greitėjimas nekis, žvaigždės galiausiai išnyks, viskas išsisklaidys, ir Visata atvės iki amžinosios „šiluminės mirties“ lygio.
Tačiau tai nėra vien galimybė. Manoma, kad greitėjimą sukelia visa persmelkianti tamsioji energija. Jei bendras tamsiosios energijos kiekis didėja, greitėjimas taipogi didės, kol galiausiai pats erdvėlaikio audinys sudriks ir kosmosas nustos egzistuoti.
Pagal ankstesnį spėjimą, šis hipotetinis „didžiojo suplyšimo“ scenarijus numatomas po 22 milijardų metų. Bet ar gali jis įvykti greičiau? Siekdami tai išsiaiškinti, Diego Sáez-Gómezas su kolegomis iš Lisabonos universiteto Portugalijoje modeliavo įvairius scenarijus ir panaudodami naujausius plėtimosi duomenis, apskaičiavo tikėtiną ribą. Duomenys remiasi aplinkinėmis galaktikomis, supernovomis ir materijos tankio raibuliais vadinamomis barionų akustinėmis osciliacijomis, – visa tai naudojama tamsiosios energijos matavimui.
Komandos skaičiavimais, anksčiausiai didysis suplyšimas gali įvykti praėjus – 2,8 milijardų metų. „Mes esame saugūs,” – sako S.Gómezas.
O kada vėliausiai tai galėtų nutikti? „Viršutinė riba tęsiasi į begalybę,” – sako jis. Tai reikštų, kad plyšimas niekad neįvyks ir turėsime tenkintis šiluminės mirties scenarijumi.
Kadangi Saulė dar neturėtų užgesti bent per ateinančius 5 mlrd. metų, būtų keista, jei Visatą galas ištiktų taip greitai. Kaip bebūtų, visatos pabaigos scenarijaus svarstymas yra vertingas užsiėmimas, sako S.Gómezas. Tokie scenarijai, kaip didžiojo suplyšimo, kyla iš nepakankamo fizikos supratimo, konkrečiau – negalėjimo apjungti kvantų mechanikos ir gravitacijos teorijos – bendrojo reliatyvumo. Galimybių tyrimai galėtų pateikti mums užuominų.
„Apie fizikos teoriją daugiau suprantame tyrinėdami egzotiškus ir ekstremalius atvejus,” – pažymi Robertas Caldwellas iš Dartmoutho koledžo Niu Hampšyre, padėjęs sugalvoti didžiojo plyšimo idėją. jo manymu, Sáez-Gómezo žemesnioji riba yra labai konservatyvi ir Visata veikiausiai tęsis daug ilgiau. Net jeigu taip nebus, mums dar likęs geras laiko kąsnis, sako jis.