Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Mokslininkai mano atvėrę vartus į naujos fizikos pasaulį

Italų mokslininkai aptiko labai neįprastas nedidelių spiralinių galaktikų savybes, kurios verčia suabejoti šiuo metu mokslo pasaulyje vyraujančio Standartinio fizikos modelio postulatais.
Sumontuota iliustracija vaizduojanti „Abell 520“ galaktikų spiečiuje esančių galaktikų, karštų dujų ir tamsiosios medžiagos pasiskirstymą
Sumontuota iliustracija vaizduojanti „Abell 520“ galaktikų spiečiuje esančių galaktikų, karštų dujų ir tamsiosios medžiagos pasiskirstymą / NASA iliustr.

Pažangiųjų tyrimų instituto SISSA (Italija) mokslininkas Paolo Salucci su kolegomis atkreipė dėmesį į neįprastas 36 nelabai seniai atrastų spiralinių minigalaktikų savybes. Konkrečiau – į „keistą“ paslaptingosios tamsiosios materijos elgesį šiuose žvaigždžių megapoliuose. Patys mokslininkai teigia, kad šis atradimas gali tapti „portalu į naujos fizikos pasaulį“.

Patys mokslininkai teigia, kad šis atradimas gali tapti „portalu į naujos fizikos pasaulį“

Tyrėjai nagrinėjo žvaigždžių judėjimą nedidelių galaktikų – už Paukščių Taką mažesnių dešimtis ir net šimtus kartų – centrinėse srityse ir pakraščiuose. Specialistus nustebino, kad tamsiosios materijos santalkų forma šiose minigalaktikose sutampa su šių galaktikų forma. Tai yra, regimai materijai susitelkus vienoje „žvaigždžių megapolio“ vietoje, ten pat telkiasi ir tamsioji materija. O jei galaktika „ištempta“ ir žvaigždės yra toli viena nuo kitos, tai ir tamsioji materija yra tokios formos. „Tai labai stiprus efektas, kurio Standartiniu fizikos modeliu paaiškinti negalima“, – sako P.Salucci.

Mokslininkai kol kas negali paaiškinti keisto įprastos materijos ir jos tamsiosios „sesers“ sutapimo. Be to, tyrėjai pažymi, kad panašus efektas pastebimas ir stambesnėse galaktikose.

Tamsioji materija yra hipotetinė materijos forma, nespinduliuojanti elektromagnetinių bangų ir su jomis nesąveikaujanti. Tamsiosios materijos tiesiogiai stebėti neįmanoma, tačiau remiantis kosminio aparato WMAP duomenimis, 22 proc. mūsų Visatos sudaro būtent tamsioji materija.

Anksčiau kita tyrėjų grupė išsiaiškino, kiek tamsiosios materijos mūsų Visata neteko. Mokslininkų skaičiavimai rodo, kad nestabilių dalelių tamsiojoje materijoje iš karto po Didžiojo sprogimo buvo ne daugiau nei 2–5%.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos