Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokslininkai nuo šiol ląsteles gali paversti kaulais naudodami tik garsą

Kamieninės ląstelės turi ypatingą sugebėjimą virsti bet kokios kitos rūšies ląstelėmis – šią galią kai kurie gyvūnai naudoja galūnėms atauginti, o medicinoje jos gali padėti mums atkurti žmogaus kūno dalis.
Medikas
Medikas / 123RF.com nuotr.

Naujas metodas

Norint atlikti tokį organizmo remontą, reikia gebėti manipuliuoti kamieninėmis ląstelėmis pagal poreikį, o naujajame tyrime aprašomas būdas, kaip tai padaryti. Naudojant aukšto dažnio garso bangas kamieninės ląstelės stimuliuojant kasdien po 10 minučių, jos virsta kaulų ląstelėmis vos per penkias dienas.

Tyrėjai tikisi, kad šis metodas galėtų būti naudojamas dėl vėžio ar kitų degeneracinių ligų prarastiems kaulams atauginti.

„Garso bangos keliomis dienomis sutrumpina gydymo laiką, kurio paprastai reikia, kad kamieninės ląstelės pradėtų virsti kaulinėmis ląstelėmis“, – „Science Alert“ sakė Amy Gelmi, Australijos Karališkojo Melburno technologijos instituto (RMIT) mokslo darbuotoja.

Šis metodas taip pat nereikalauja jokių specialių vaistų ir jį labai lengva taikyti. Jis grindžiamas ilgamečiu darbu modifikuojant medžiagas garso bangomis, kurių dažnis viršija 10 MHz – tai kur kas aukštesniais dažniais, nei mokslininkai anksčiau naudojo tokio pobūdžio eksperimentams.

Kiti šios srities eksperimentiniai procesai buvo sėkmingi, tačiau juos sudėtinga sukurti, brangu valdyti ir sunku išplėtoti. Be to, jiems reikia kamieninių ląstelių, paimtų iš paciento kaulų čiulpų, o tai yra skausminga procedūra.

Naujasis metodas yra patobulintas visose šiose srityse. Tyrėjai įrodė, kad jis veikia su kelių tipų kamieninėmis ląstelėmis, įskaitant iš riebalų gautas kamienines ląsteles, kurias ne taip skausminga ištraukti iš organizmo, rašo „Science Alert“.

Mokslininkai teigė, kad garso bangos naudojamos tam, kad reikiamose vietose kamieninėms ląstelėms būtų taikomas reikiamas spaudimas – taip sukeliamas pokyčių procesas.

Šiuo metu mokslininkai daro daugybę tyrimų, kurių metų kamienines ląsteles paverčia įvairių tipų ląstelėmis, skirtomis kovoti su įvairiomis sveikatos problemomis. Gerėjant mūsų supratimui apie šiuos biologinius statybinius blokus, geriau suprantame, kaip veikia mūsų kūnai.

Jei šį konkretų procesą pavyks padidinti, atsiras daugybė būdų, kaip jį panaudoti gydymui, teigia komanda. Tikimasi, kad ilgainiui bus galima sukurti bioreaktorius kamieninėms ląstelėms apdoroti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs