Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokslininkai nustatė, kad spermatozoidai į kairę nesuka

Na ir kas, kad jie maži – užtat koks greitis! Vienas spermatozoidas per 1 sekundę gali nukeliauti atstumą, kuris jo paties ilgį viršiją 25 kartus. Palyginimui, jei tokiu pat santykiniu greičiu judėtų žmogus, jis per valandą nubėgtų 868 tūkst. kilometrų. Maža to, paaiškėjo, kad šios ląstelės beveik niekada nesuka į kairę.
Spermatozoidai
Spermatozoidai / Photos.com

Unikali mažumo ir neįtikėtino judrumo kombinacija su spermatozoidais daro tikrus stebuklus – vyriškų lytinių ląstelių yra beveik neįmanoma sekti ir stebėti jų trajektoriją. Nors laboratorijose bandyta tai daryti įvairaus galingumo mikroskopais.

Kalifornijos universiteto (UCLA) inžinierius Aydoganas Ozcanas sugalvojo būdą, kuriuo būtų įmanoma fiksuoti pašėlusį pavienių spermatozoidų judėjimą. Kad toks judėjimas būtų užfiksuotas, A.Ozcanas su kolegomis 45 laipsnių kampu sustatė du LED šviestukus – raudoną ir mėlyną – ir nukreipė juos į mėginį su gametų substancija.

Kelių spalvų šviesoms šviečiant keliomis kryptimis, spermatozoidai buvo apšviesti taip, kad buvo matomi holografiniai judančių spermatozoidų šešėliai, kuriuos įmanoma atkurti kaip trimatį vaizdą. Jį A.Ozcanas įrašė ir pasirinko kaip tyrimo objektą.

Naujas metodas atvėrė galimybes mokslininkams stebėti ir fiksuoti maždaug 15 tūkst. spermatozoidų judėjimo trajektorijas išsyk. Tyrėjų grupė pastebėjo, kad, užuot judėję tiesiai, maždaug 5 proc. spermatozoidų pirmyn juda spiralės formos trajektorija (kaip sukamo medvaržčio briaunelės). Tačiau tyrėjus dar labiau nustebino, jog beveik visiems spiralinėmis trajektorijomis judantiems spermatozoidams (apie 90 proc.) būdingas dešinysis sukinys.

Kodėl spermatozoidai suka būtent į dešinę pusę, savo tyrimo ataskaitoje autoriai nespėlioja.

Atradimo autoriai pabrėžė, kad naujoji jų sukurta stebėjimo technologija sudarys sąlygas stebėti ir fiksuoti daugybės mikroorganizmų judėjimo ypatumus, taip pat išbandyti įvairių cheminių junginių ir medikamentų poveikį spermatozoidams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos