Tiesa, tai, kad mokslininkai dabar žino genetines grybelių sekas, reiškia, jog padidėjo šansai rasti priešnuodžių prieš bananmedžių ligas.
„Globalią bananų populiaciją greitai progresuojančios grybelinės ligos gali sunaikinti per 5-10 metų“, – rašo tyrimą atlikę Kalifornijos universiteto mokslininkai.
Prieš metus buvo pranešta, kad kitos rūšies grybelis, neaprašytas šiame mokslininkų tyrime, – Panamos liga, išplito Pietų Azijoje, Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose ir Australijoje, nepaisant pastangų jį sustabdyti.
Naujausiame tyrime mokslininkai tyrinėjo ligą – Sigatoka, kurią sukelia trijų ryšių grybelis. Jis bananų derlių kasmet sumažina maždaug 40 procentų.
Mokslininkams iš Kalifornijos universiteto, kurie dirbo kartu su olandais, pavyko sekventuoti visas tris Sigatoka grybelius.
Tyrimas rodo, kad per pastaruosius metus grybeliai tapo pavojingesni ir jau paveikia ne tik bananmedžių imuninę sistemą, bet ir metabolizmą.
Tyrėjai atkreipia dėmesį, kad bananai kenčia nuo „įvaizdžio problemos“ – visi mano, kad bananai egzistuos ir toliau, nes jų pasaulyje apstu, tačiau realybėje jie labai pažeidžiami patogenų rūšims.
Taip yra dėl to, kad beveik visi komerciniai bananai yra Carvedish rūšies.
„Carvedish bananų augalai kilo iš vieno augalo. Kadangi jie visi yra klonai, turi tą patį genotipą, o tai yra receptas nelaimei“, – sakė vienas tyrėjų Ioannisas Stergiopoulosas.
Vienas iš galimų būdų apsisaugoti nuo bananų sunaikinimo yra išvesti naują bananų rūšį, tačiau tam reikia daug laiko ir pinigų.
Kitas būdas yra panaudoti šiuos naujus genetinio sekvenavimo rezultatus ir modifikuoti Carvedish bananus taip, kad jie būtų atsparūs trims Sigatoka grybeliams, arba atrasti naujus fungicidus, kurie neleistų grybeliams perimti bananmedžių medžiagų apykaitos.
Tyrimo rezultatai publikuoti žurnale „PLOS Genetics“.