Naujųjų miltų pagrindą sudaro avinžirniai, lęšiai ir pupelės. Jau žinoma, kad šie miltai padeda išlaikyti sveiką svorį ir mažina širdies ligų riziką, tačiau jų nauda daugiausia priklauso nuo to, ar augalinė medžiaga išlaiko savo vientisumą.
„Visi esame skatinami didinti skaidulinių medžiagų suvartojimą, tad šis tyrimas pabrėžia skaidulinių medžiagų svarbą lėtinant krakmolo virškinimą, gerinant gliukozės kiekį kraujyje ir imituojant sotumo hormonus“, – sakė biochemikas Peteris Elisas iš Londono Karališkojo koledžo Jungtinėje Karalystėje.
Pagaminę miltus ir iškepę duoną, mokslininkai ją išbandė su 20 sveikų žmonių, kuriems pateikė baltos duonos su 0, 30 ir 60 proc. šių miltų. Dėl skonio buvo uždėta uogienės be pridėtinio cukraus, rašo „New Atlas“.
Savanoriai jautėsi sotesni, kai duona buvo papildyta avinžirnių miltais. Kraujo analizė parodė, kad taip atsitiko dėl padidėjusio sotumą skatinančių hormonų išsiskyrimo.
Be to, sumažėjo gliukozės kiekis kraujyje: 30 proc. avinžirnių miltų turintis miltų mišinys gliukozės kiekis kraujyje sumažino iki 40 proc. Tyrėjai teigia, kad taip yra dėl to, jog krakmolas organizme ilgiau skaidomas.
Paskelbtame tyrime mokslininkai pažymi, kad įtikinti žmones keisti mitybos įpročius, siekiant užkirsti kelią galimoms problemoms, tokioms kaip nutukimas ir diabetas, ir jas spręsti, gali būti sudėtinga, todėl tokie pasiekimai kaip šis yra tokie perspektyvūs.
Pagrindiniai maisto produktai, pavyzdžiui, duona, galėtų būti sukurti taip, kad būtų mums naudingesni, o tai nereikalautų jokių realių pastangų iš mūsų pusės.
Tai pirmas tokio pobūdžio tyrimas, kuriame parodoma, kad duonai gaminti naudojant viso grūdo ankštinių augalų miltus galima pasiekti tokį teigiamą poveikį.