Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mokslininkai svarbiam antibiotikui sugrąžino veiksmingumą

Prognozuojama, kad 2050 metais vėžys ir širdies ligos nebebus pagrindiniai žmonių žudikai. Jau visai greitai antibiotikams atsparios bakterijos gali nužudyti po 10 milijonų žmonių per metus. Tačiau mokslininkai ruošia ginklus.
Vaistai
Vaistai / 123RF.com nuotr.

Bakterinis plaučių uždegimas, sukeliamas Streptococcus pneumoniae bakterijos, įprastai gydomas antibiotikais. Tačiau su laiku antibiotikai praranda savo veiksmingumą, nes bakterijos išsivysto atsparumą. Tai – šiurpus evoliucijos įrodymas, nes bakterijos tiesiog prisitaiko prie joms pavojingų žudikų – antibiotikų.

Gydytojai yra priversti didinti dozes ar naudoti stipresnius antibiotikus, tačiau tai – kova, kurios neįmanoma laimėti. Egzistuoja riba, iki kurios galima didinti antibiotikų stiprumą per daug nepakenkiant žmogui. O štai bakterijų atsparumui ribų nėra. Todėl Pasaulio Sveikatos Organizacija ir gydytojai visame pasaulyje sutinka, kad antibiotikams atsparios bakterijos yra viena iš didžiausių grėsmių.

Mokslininkai žvalgosi būdų neutralizuoti šią grėsmę. Bamdoma sukurti vaistus, kurie veiktų kitaip nei tradiciniai antibiotikai. Arba genetiškai modifikuoti bakterijas ir taip panaikinti jų galimybes daugintis. Dabar tarptautinė mokslininkų komanda pažvelgė į PBT2 – molekulę, kuri buvo sukurta gydyti Alzheimerio, Parkinsono ir Hantingtono ligoms gydyti.

Tyrimas su pelėmis atskleidė, kad gydant bakterinį plaučių uždegimą, sukeltą Streptococcus pneumoniae bakterijos, PBT2 grąžina ampicilino efektyvumą. PBT2 aktyvuoja kūno cinko mechanizmus. Cinkas bakterijoms sukelia stiprų fizinį stresą, kuris, vaizdžiai tariant, sulaužo jų antibiotikų atsparumo mechanizmus. Po to šios bakterijos tampa pažeidžiamomis įprastiems antibiotikams.

123RF.com nuotr./Vartoja vaistus
123RF.com nuotr./Vartoja vaistus

PBT2 turi daugybę gerų savybių. Visų pirma, tai – ne antibiotikas. Ši molekulė neatakuoja bakterijų, o aktyvuoja tam tikrus mechanizmus imuninėje sistemoje. Tai reiškia, kad PBT2 nesukuria galimybių Streptococcus pneumoniae išsivystyti dar didesnį atsparumą vaistams. Be to, kaip minėta, PBT2 buvo sukurtas kitoms ligoms gydyti. Šios molekulės saugumas jau yra įrodytas, o tai pagreitins tolesnius tyrimus.

Tai – labai svarbus proveržis. Ir taip, kol kas atlikti tik eksperimentai su pelėmis. Tačiau tai vis tiek suteikia vilčių, kad bakterines infekcijas ateityje galėsime gydyti įprastais antibiotikais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai