Audrą persekiojančio lėktuvo stebėjimai atskleidė, kad žaibas gali sukurti daug orą valančių cheminių medžiagų, vadinamų oksidantais, rašoma balandžio 29 d. žurnale „Science“.
Oksidantai padeda išvalyti orą reaguodami su teršalais, pavyzdžiui, metanu, ir sudarydami molekules, kurios geriau tirpsta vandenyje arba yra lipnesnės, todėl lengviau iškrenta iš Žemės atmosferos arba prilimpa prie jos paviršiaus.
Tyrėjai žinojo, kad žaibas gamina azoto oksidą, dėl kurio gali susidaryti oksidantai, pavyzdžiui, hidroksilo radikalai. Tačiau niekas nematė, kad žaibas tiesiogiai sukurtų daug šių oksidantų.
2012 m. gegužę ir birželį NASA reaktyvinis lėktuvas išmatavo du oksidantus audros debesyse virš Kolorado, Oklahomos ir Teksaso. Vienas iš jų buvo hidroksilo radikalas OH. Kitas buvo panašus oksidantas, vadinamas hidroperoksilo radikalu, HO2. Bendra OH ir HO2 molekulių, susidariusių dėl žaibų ir kitų įelektrintų oro sričių, koncentracija kai kuriose šių debesų dalyse siekė iki tūkstančių dalių iš trilijono.
„Nesitikėjome nieko panašaus pamatyti“ – portalui „ScienceNews“ komentavo Willamas Brunas, Pensilvanijos valstijos universiteto atmosferos mokslininkas. „Duomenis net buvome padėję į lentyną, nes jie atrodė tokie ekstremalūs.“
Manoma, kad bet kuriuo metu pasaulyje siaučia apie 1 800 žaibų audrų, todėl W.Brunas ir jo kolegos apskaičiavo, kad žaibai gali sukelti nuo 2 iki 16 proc. atmosferos OH. Tikslesniam įvertinimui reikėtų stebėti daugiau perkūnijos debesų. Suprasti, kaip žaibai veikia atmosferos cheminę sudėtį, gali tapti dar svarbiau, nes dėl klimato kaitos daugėja žaibų.