Nors diskusijos apie naują Saulės sistemos narę įsižiebė prieš keletą mėnesių mokslininkams paskelbus tyrimą, devintosios planetos mokslininkai ieško daugiau nei šimtmetį.
Matematikos dėstytojas Danielis Whitmire‘as iš Arkanso universiteto savo hipotezė apie vadinamąją „Planetą X“ „Nature“ publikavo dar 1985-aisiais, o dabar jis iškėlė prielaidą, kad ši planeta gali būti atsakinga už katastrofines kometų liūtis Žemėje.
D.Whitmire‘as mano, kad kas 27 mln. metų Saulės sistemos pakraštyje esanti devintoji planeta praskrieja pro Kuiperio žiedą ir išjudina krūvą kometų, skriejančių Saulės link. Kometos pasiekia Žemę ir sukelia masinius išmirimus.
D.Whitmire‘as remiasi fosilijų įrašais, kurie pateikia tam tikrų įrodymų, kad kometų lietūs Žemę užklumpa kas 26–27 mln. metų.
Tiesa, tarp D.Whitmire‘o ir hipotezę apie vadinamąją „Planetą X“ iškėlusių mokslininkų vyrauja didelė prieštara.
Pagal D.Whitmire‘o skaičiavimus, „Planeta X“ aplink Saulę turėtų apsisukti kas 27 mln. metų, o duomenis apie devintąją planetą pateikęs Mike‘as Brownas iš Kalifornijos technologijos instituto teigia, kad „Planeta X“ aplink Saulę apsisuka kas 10–20 tūkst. metų.
„D.Whitmire‘as dešimtmečius spekuliavo apie labai tolimą masyvią planetą, kuri daužo kometas. Ji privalėtų turėti 27 mln. metų orbitos periodą, – sakė M.Brownas. – Nepriklausomai nuo to, ar yra pagrindo tikėti tokia hipoteze, ji neturi nieko bendro su devintąja planeta, kuri yra kur kas arčiau Žemės.“
M.Brownas pridūrė, kad jo pateikti duomenys apie devintąją Saulės sistemos planetą nieko nesako apie tai, ar už jos gali egzistuoti dar viena planeta.
Be to, D.Whitmire‘o hipotezė kol kas nebuvo publikuota moksliniame žurnale, tad mokslininkai laukia detalesnių hipotezės pagrindimo duomenų.