Helis ne tik suplonina žmogaus balsą – šis elementas yra labai svarbus magnetinio rezonanso atvaizdavimo aparatams medicinoje, branduolinėje energetikoje, suvirinime ar norint nustatyti industrinį medžiagų nuotėkį. Tačiau helio rezervai greitai senka. Iki šiol helis niekuomet nebuvo atrastas tyčia, jo buvo aptinkama atsitiktinai tik per dujų ir naftos gavybos paieškas.
Dabar mokslininkai iš Oksfordo ir Durhamo universitetų, dirbdami kartu su „Helium One“ – Norvegijos helio paieškos įmone, atrado naują helio paieškos būdą. Pirmą kartą panaudojus šį metodą buvo rastas didžiulis helio telkinys Tanzanijoje.
Mokslininkų tyrimai rodo, kad vulkaninis aktyvumas generuoja intensyvią šilumą, kuri būtina tam, kad dujos būtų išleistos iš senovinių helio prisotintų uolienų.
Tanzanijos Rytų Afrikos tarpeklio slėnyje vulkanai išleido helį iš gilių uolienų ir helį įkalino sekliuose dujų laukuose.
„Mes parodėme, kad vulkanai tarpeklyje vaidina svarbų vaidmenį gyvybingų helio rezervų formavimo procese. Vulkaninis aktyvumas greičiausiai generuoja šilumą, kuri būti tam, kad būtų išleistas senovinėse uolienose susikaupęs helis, – sakė Diveena Danabalan iš Durhamo universiteto. – Bet jeigu dujos yra susitelkusios labai arti nuo vulkano, helis gali būti sumaišytas su vulkano dujomis, tokiomis, kaip anglies dioksidas. Dabar mes dirbame, kad nustatytume „blondinių zoną“ tarp senovės plutos ir modernių vulkanų, kur balansas tarp helio išleidimo ir vulkanų praskiedimo yra toks, kokio reikia.“
Mokslininkai skaičiuoja, kad vos vienoje tarpeklio dalyje galėtų būti maždaug 54 mlrd. kubinių pėdų helio dujų. Palyginimui, per metus žmonija sunaudoja apie 8 mlrd. kubinių pėdų helio, o didžiausias helio gavėjas, JAV Federaliniai helio rezervai, turi kiek daugiau nei 24 mlrd. kubinių pėdų helio.