„Mokslo sriuba“: mikroplastiko aptinkama ir žuvų raumenyse, ir Alpių kalnų sniege

„Viskas, ką mes išmetame į aplinką, po truputį yra, bet plastikas tuo ir yra pavojingas - jis niekada nesuyra iki galo“, - sako VU GMC mikrobiologė, prof. Eglė Lastauskienė. Irdamas jis virsta į mikroplastiką, arba į dar smulkesnes daleles - nanoplastiką.
Plastiko tarša
Plastiko tarša / 123RF.com nuotr.

Deja, tokių smulkių dalelių nesugeba išfiltruoti ir nuotekų valymo įrenginiai, tad plastikas galiausiai nukeliauja į jūras, žuvis, lietaus debesis bei mūsų maistą, rašoma pranešime spaudai.

Neįtikėtina tai, kad mikroplastiko randama net tokiose atokiose vietose kaip Alpių kalnai ar Arktis. „Toks mikroplastikas ten patenka vėjo pagalba, kalbant skaičiais, Europos Alpėse buvo aptikta virš 24 tūkst. dalelių litre sniego“, – sako jūrų biologė Laura Stukonytė.

Pasak prof. Eglės Lastauskienės, tai iš tiesų globali problema, nes lietus ir vėjas neturi sienų, tad plastiko dalelės yra pernešamos po visą planetą: „kaip nuo bakterijų mes negalime nusivalyti, taip ir nuo plastiko dalelių – mes jas nešiojamės visur.“

Daugiau apie mikroplastiką ir kaip jis patenka į mūsų kūnus bei maistą, žiūrėkite laidoje „Mokslo sriuba“:

VIDEO: Mokslo sriuba: apie mikroplastiką (1 dalis)

Laida „Mokslo sriuba“ – tai ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų