Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Mokslo sriuba“: vieta, kur Saulė pakyla ir nusileidžia tik kartą per metus

Antarktidos klimatas – šalčiausias visoje Žemėje. Vidutinė šio žemyno temperatūra siekia net minus 40 laipsnių Celsijaus, o žiemą neretai nukrenta ir dar žemiau. Net ir naktis ten trunka ištisus šešis mėnesius – tiek laiko Pietų ašigalyje Saulė nepakyla virš horizonto. Būtent dėl savo atšiaurumo ir nuošalumo Antarktida yra puiki vieta moksliniams tyrimams atlikti.
Mokslinių tyrimų stotis Antarktidoje
Mokslinių tyrimų stotis Antarktidoje / Stopkadras
VIDEO: Mokslo sriuba: apie Antarktidos tyrimų stotis (2 dalis)

Nenuostabu, kad atšiauriausiame mūsų planetos žemyne beveik nėra gyventojų. Milžiniška Antarktidos teritorija nepriklauso nė vienai valstybei, tačiau joje galima statyti mokslinių tyrimų stotis. Kai kurios iš jų yra pakankamai didelės, kad turėtų savo autobusus, lėktuvų pakilimo takus, netgi vietinį laikraštį ar muzikos grupę. Keli tūkstančiai šiose stotyse gyvenančių mokslininkų atlieka svarbius astrofizikos, geologijos, biologijos, klimato kaitos ir kitus tyrimus.

Dėl aplinkos panašumo į Marsą Antarktida yra puiki vieta imituoti astronautų gyvenimą tolimojoje planetoje ir taip išanalizuoti ilgalaikio gyvenimo griežtai izoliuotoje aplinkoje padarinius. Vasaros mėnesiais mokslininkai leidžiasi į ekspedicijas. Jie išgręžia gręžinius ir ištraukia ledo kernus – cilindrinius stulpelius. Juose užkonservuota Antarktidos ir visos mūsų planetos praeitis – lede užšalusiuose oro burbuliukuose randama dujų, kurios tyrėjams atskleidžia senovės atmosferos sudėtį. Šalia Pietų ašigalio, giliai ledo sluoksnyje, įrengtas ir didžiausias pasaulyje neutrinų detektorius „IceCube“. Specifinių savybių turinčios nematomos dalelės neutrinai susidaro žvaigždžių branduoliuose, o jas gerai ištyrus mokslininkams galbūt pavyktų suprasti žvaigždžių gelmėse vykstančius procesus. Mokslinėse Antarktidos stotyse stebimos ne tik ledo gelmės, bet ir dangaus skliautas – labai sausas, šaltas oras ir šešis mėnesius trunkanti naktis sudaro tam idealias sąlygas.

Laida „Mokslo sriuba“ – ne pelno siekianti jaunų žmonių iniciatyva, kuriama bendradarbiaujant su Baltijos pažangių technologijų institutu. „Mokslo sriubą“ galima ragauti kiekvieną šeštadienį 9:30 val. per LRT Kultūrą, o išalkus dar – per „YouTube“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai