Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Motyvuotiems studentams – toliau augti skatinančios stipendijos

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė įsitikinusi, kad stipendijos motyvuoja studentus siekti aukštų akademinių tikslų ir padeda įgyvendinti svajones. VDU ŽŪA absolventų klubo iniciatyvos, taip pat aktyvus bendradarbiavimas su verslo įmonėmis atveria dar daugiau galimybių – studentai skatinami vienkartinėmis ir mėnesinėmis stipendijomis. Nuo šių metų pasirinkusiems agrosektoriuje itin reikalingas specialybes, visam studijų laikotarpiui bus skiriamos Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijų stipendijos.
VDU ŽŪA studentės
VDU ŽŪA studentės / VDU nuotr.

Stipendijos – paskatinimas mokslinei veiklai ir parama svajonių įgyvendinimui

Prof. dr. A. Miceikienė pasakoja, kad visų studijų programų studentai stipendijomis skatinami siekti kuo aukštesnių rezultatų. „Apie dešimt procentų geriausius įvertinimus gavusių studentų gauna skatinamąsias stipendijas. Stipendijų skiria ir verslo įmonės bei kiti socialiniai partneriai, absolventai. Ypatingo verslo dėmesio ir paskatinimų sulaukia žemės ūkio, inžinerijos, miškininkystės studijų krypčių studentai. Jausdami įtampą darbo rinkoje, būsimi darbdaviai skiria stipendijų ir taip prisideda prie aktualiausių profesijų studijų populiarinimo. Taip pat siekiama sudaryti galimybes studijuoti ir jaunimui iš mažesnes pajamas gaunančių šeimų. Būtina paminėti, kad stipendijomis taip pat siekiama paskatinti studentus įsilieti į mokslinę veiklą, dalyvauti įvairiuose socialinėse, visuomeninėse veiklose. Parama skiriama ir studentų svajonių įgyvendinimui“, – apie skiriamų stipendijų įvairovę kalba kanclerė prof. dr. A.Miceikienė.

VDU nuotr./VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė
VDU nuotr./VDU ŽŪA kanclerė prof. dr. Astrida Miceikienė

Kanclerė pasakoja, kad verslas ir kiti socialiniai partneriai stipendijas skiria pagal savo nustatytus kriterijus. „Dažniausiai tai būna motyvaciniai pokalbiai, vertinama motyvacija, studijų rezultatai, dalyvavimas mokslinėje ir įmonių veikloje, praktikų atlikimas, tyrimų kartu su įmonėmis vykdymas ir kiti kriterijai. Nustatytus įmonių kriterijus atitinkantys studentai gali gauti ir daugiau nei vieną stipendiją. Mūsų absolventai yra sukūrę verslus, juos išvystę, ir, kaip ir visame pasaulyje, taip ir VDU ŽŪA, grįžta atgal į savo Alma Mater ir skatina jaunimą savo pavyzdžiu bei savo finansinėmis galimybėmis. Verslo įmonės taip pat tiesiogiai suinteresuotos su agroverslu susijusių specialybių populiarinimu“, – apie verslo skiriamas stipendijas pasakoja prof. dr. A.Miceikienė.

Nustatytus įmonių kriterijus atitinkantys studentai gali gauti ir daugiau nei vieną stipendiją.

VDU ŽŪA absolventų klubas „ŽŪA alumni“ 2021 metais įsteigė Labdaros ir paramos fondą „Parama regionų jaunimo studijoms“, kurio lėšos skiriamos padėti VDU ŽŪA universitetinį išsilavinimą įgyti regionų jaunuoliams, norintiems dirbti Lietuvos agrosektoriuje bei paskatinti pačius geriausius, maksimaliais balais išlaikiusius brandos egzaminus ir pasirinkusius su agroverslu susijusias studijų programas. Stipendijas skiria ne tik verslo įmonės, bet ir kiti socialiniai partneriai – Kauno rajono savivaldybė, VŠĮ „Ekoagros“ ir kiti.

Mokslo tyrimų atlikimui – solidžios stipendijos

VDU ŽŪA kanclerė pasakoja, kad nuo šių metų pirmą kartą skirtos vienkartinės stipendijos už dalyvavimą mokslinėje veikloje – pavasarį pirmosiomis 500 eurų vienkartinėmis stipendijomis apdovanoti aktyviausiai mokslinėje veikloje dalyvavę studentai.

Kanclerė atkreipia dėmesį, kad studentai taip pat gali dalyvauti Lietuvos mokslo tarybos (LMT) organizuojamuose konkursuose, jų metu atrenkami jaunuoliai, kuriems skiriamos stipendijos mokslinių tyrimų bei praktikų atlikimui. „Jaučiamas didelis susidomėjimas šia galimybe. Šiai vasarai konkursą laimėję studentai gaus 1000 eurų mėnesines stipendijas mokslinių tyrimų atlikimui vasaros metu. Taip pat skiriama lėšų įvairioms moksliniams tyrimams reikalingoms prekėms ar paslaugoms įsigyti“, – pasakoja prof. dr. A.Miceikienė.

Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijų skatinamosios stipendijos visam studijų laikotarpiui

Ypatingą dėmesį studentams, pasirinkusiems studijuoti su žemės ūkio veikla ir miškininkyste susijusias programas, skiria Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos.

Su žemės ūkio veikla susijusias studijų programas pasirinkę stojantieji gaus Žemės ūkio ministerijos tikslines skatinamąsias stipendijas visam studijų laikotarpiui. Pirmaisiais ir antraisiais studijų metais studentams kas mėnesį bus mokama 150 EUR, trečiaisiais – 200 EUR, o paskutiniaisiais – 250 EUR stipendija. Planuojama, kad kiekvienais metais stipendijos bus mokamos atsižvelgiant į valstybės biudžeto asignavimus.

Aplinkos ministerija, siekdama populiarinti miškininko profesiją, taip skiria skatinamąsias stipendijas – trylikos Miškininkystės studijų programos pirmosios pakopos pirmojo kurso VDU ŽŪA studentų, įstojusių į valstybės finansuojamas studijų vietas, lauks 250 eurų stipendijos. Jos bus skiriamos 2023–2024 studijų metams ir mokamos 10 mėnesių. Aplinkos ministerija planuoja tęsti stipendijų mokėjimą ir vėlesniuose kursuose. 2022–2023 mokslo metais 6 pirmakursiai, būsimieji miškininkai, jau gavo Aplinkos ministerijos įsteigtas stipendijas.

Stipendija įpareigoja siekti didesnių tikslų

VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto Maisto kokybės ir saugos studijų programos trečiakursė Ignė Petraitytė, gavusi Lietuvių fondo Kazimieros Varnaitės Masiokienės vardinę stipendiją, atskleidžia, kad skirta stipendija suteikė motyvacijos dar labiau mokytis, gilinti žinias, dalyvauti renginiuose ir universiteto rengiamuose užsiėmimuose. Studentė įsitikinusi, kad stipendija nėra tik pinigų suma, tai yra didžiulė atsakomybė, leidžianti suprasti, jog visas darbas yra įvertinamas, matomas aplinkinių, todėl toliau reikia stengtis ir kilti aukštyn.

Asmeninio archyvo nuotr./VDU ŽŪA studentė Ignė Petraitytė
Asmeninio archyvo nuotr./VDU ŽŪA studentė Ignė Petraitytė

„Gaudama stipendiją, mąstau apie tolimesnę ateitį. Stipendija suteikia galimybę tobulėti, ieškoti papildomos informacijos, seminarų bei kursų mane dominančioje srityje apie maisto kokybę bei saugą. Taip pat stipendija suteikė supratimą, jog esu įvertinta už atliktą darbą, tai paskatino norą siekti dar didesnių tikslų“, – mintimis dalijasi Ignė.

Verslo skiriamos stipendijos – motyvuotiems ir aktyviems studentams

VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio mechanikos inžinerijos studijų programos trečiakursis Paulius Bendžiūnas, pastebi, kad norint gauti stipendiją kartais užtenka sudalyvauti skelbiamame konkurse – jei esi pasirinkęs artimą sritį ir skiri pakankamai dėmesio studijoms, stipendiją gauti gana lengva.

Asmeninio archyvo nuotr./VDU ŽŪA studentas Paulius Bendžiūnas
Asmeninio archyvo nuotr./VDU ŽŪA studentas Paulius Bendžiūnas


Studentas atskleidžia, kad studijuodamas sekė informaciją apie studentams skiriamas stipendijas ir nedvejodamas šia galimybe pasinaudojo pats. „Esu gavęs skatinamąsias stipendijas už akademinius studijų rezultatus, kurias gauna 10 procentų geriausius įvertinimus gavusių studentų, taip pat vardinę įmonės „East West Agro“ stipendiją, pasinaudojau galimybe gauti „Erasmus+“ programos stipendiją studijoms užsienyje. Skatinamoji stipendija skirta automatiškai, vertinant visos grupės pažymius, tuo tarpu dėl „East West Agro“ stipendijos reikėjo kreiptis pačiam. Apie stipendijas sužinojau iš VDU ŽŪA internetinėje svetainėje skelbtos informaciją. Pamatęs, kad vyks atranka, parašiau motyvacinį laišką ir išsiunčiau kartu su gyvenimo aprašymu. Nebuvo sudėtinga ir su studijoms užsienyje skirta „Erasmus+“ programos stipendija“, – pasakoja Paulius.

Apie studijas užsienyje svajojo nuo mokyklos

Paulius atskleidžia, kad apie „Erasmus+“ stipendiją pirmą kartą išgirdo dar mokydamasis mokykloje. „Atvažiuodavo įvairių universitetų studentai ir pasakodavo ne tik apie pasirinktas specialybes, bet ir apie studijas užsienyje su „Erasmus+“ stipendija. Net neabejojau, kad studijuodamas ir pats išvyksiu pusmečiui į užsienį“, – apie norą pasinaudoti studentams sudaryta galimybe kalba trečiakursis.

Studijoms užsienyje Žemės ūkio mechanikos inžinerijos programos studentas pasirinko universitetą Čekijoje. „Išvykdamas žinojau, kad nebus lengva, bet džiaugiuosi, kad neišsigandau šio iššūkio. Studijos užsienyje labai padėjo patobulinti tiek šnekamąją, tiek rašytinę anglų kalbą. Ir dabar palaikau ryšį su kartu Čekijoje studijavusiais studentais, pasidaliname įspūdžiais apie studijas, aktualias inžinerines inovacijas, įdomu išgirsti, kokios aktualijos ir žemės ūkio situacija kitose šalyse“, – įspūdžiais dalijasi studentas.

Studijos užsienyje – daugiau galimybių atveriantis iššūkis

Paklaustas, kodėl ne visi studentai pasinaudoja galimybe išvykti studijuoti pagal „Erasmus+“ programą, studentas svarsto, kad dalis, kaip ir jis pats, gali jaustis neužtikrinti dėl anglų kalbos žinių, kita dalis gali nerimauti dėl studijų sunkumo, kad neišlaikys egzaminų, kiti gali bijoti pradėti naują gyvenimo etapą. VDU ŽŪA tarptautinės veiklos koordinatorė dr. Monika Medikienė pastebi, kad studijos užsienyje gali kelti iššūkių, bet, išdrįsus išbandyti save, atsiveria daug naujų galimybių.

Studijos užsienyje gali kelti iššūkių, bet, išdrįsus išbandyti save, atsiveria daug naujų galimybių.

„Po studijų užsienyje pagal „Erasmus+“ programą matome mūsų studentų pokyčius, dauguma žymiai labiau pasitiki savo anglų kalbos žiniomis, dalis pasinaudoja galimybe išmokti visiškai naujos kalbos. Taip pat studentai pasakoja, kad praplečia savo specialybės žinias, tuo pačiu ir specialybės žodyną anglų kalba, jiems daug lengviau susirasti norimą informaciją. Dalis įvardina iš studijų užsienyje grįžę su savo verslo idėjomis. Svarbi ir kultūrinė patirtis, išaugęs pasitikėjimas savimi. Bendraudami su įmonių atstovais pastebėjome, kad ir darbdaviai itin palankiai vertina studijavusius užsienyje, nes tai ne tik platesnės specialybės žinios, bet ir įrodymas, kad būsimas darbuotojas nebijo iššūkių, siekia tobulėti“, – įžvalgomis dalijasi dr. M.Medikienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų