Naktį į šeštadienį danguje bus matoma „Mėlynuoju Mėnuliu“ vadinama pilnatis

Penktadienį nusileidus Saulei, jei padangės neužgoš debesys, bus galima išvysti ypatingą Mėnulio pilnatį, kuri dar vadinama „Mėlynuoju Mėnuliu“ (Blue Moon). Tiesa, danguje matomas Žemės palydovas nepamėlynuos.
Mėnulis Australijoje
Mėnulis / „Scanpix“ nuotr.

Anksčiau „Mėlynuoju Mėnuliu“ buvo vadinama retai pasitaikanti pilnatis, o dabar taip vadinama antrą kartą per tą patį kalendorinį mėnesį pasirodžiusi pilnatis.

Kitą kartą dvi pilnatis tą patį Mėnesį bus galima pamatyti tik 2018 m. sausio mėnesį – po dvejų su puse metų. 

Mėnulio ciklas tęsiasi maždaug 29,5 dienos, o metų mėnesiai turi nuo 28 iki 31 dienos. Tikimybė, kad pilnatis pasikartos du kartus per vieną mėnesį yra nedidelė.

Kitą kartą pilnatį tą patį Mėnesį bus galima pamatyti tik 2018 m. sausio mėnesį – po dvejų su puse metų. O jau po dviejų mėnesių nuo to laiko bus ir kitas „Mėlynasis Mėnulis“ – kovo mėnesį, po to jo reikės laukti dvejus metus.

Terminas „Mėlynasis Mėnulis“ per pastaruosius kelis šimtus metų keitėsi. Vieno astronominio sezono metu būna trys pilnatys, o jei pasitaikydavo ketvirtoji, toks reiškinys buvo vadinamas „Mėlynuoju Mėnuliu.“

Tačiau tai pasikeitė 1946 m., kai astronomas mėgėjas Hughas Pruettas parašė straipsnį, kuriame „Mėlynuoju Mėnuliu“ pavadino antrą pilnatį per tą patį kalendorinį mėnesį. Tai nėra tikslus apibrėžimas, tačiau jį buvo lengviau suprasti ir pasaulis jį priėmė.

Iš tiesų melsvos spalvos Mėnulis gali būti matomas tik esant labai sudėtingoms aplinkybėms. Paprastai tokį Mėnulį galima matyti po vulkano išsiveržimo arba didelio gaisro miške, po kurių į atmosferą patenka dalelių „dulkės“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis