Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

NASA į Marsą paleido milijardo vertės zondą „InSight“

JAV kosmoso agentūra NASA šeštadienį paleido 993 mln. JAV dolerių (829 mln. eurų) kainavusį zondą „InSight“, kuris tirs Marso požeminius smūgius ir rinks duomenis apie seisminį aktyvumą ruošiantis ateityje planuojamam žmonių pasiuntimui į Raudonąją planetą.
Zondo „Mars InSight“ veikimas Marse
Zondo „Mars InSight“ veikimas Marse / „Scanpix“/AP nuotr.

„Trys, du, vienas, startas!“ – sakė NASA komentatorius, bepiločiam zondui kartu su „Atlas V“ raketa 4 val. 5 min. vietos (14 val. 5 min. Lietuvos) laiku pakilus į ūkanotą tamsų dangų.

Tai buvo pirmas NASA tarpplanetinio erdvėlaivio paleidimas iš JAV vakarinės pakrantės.

Prancūzijoje pagamintas seismografas

Svarbiausias zondo prietaisas yra Prancūzijos kosmoso agentūros pagamintas seismografas, vadinamas „Seisminiu eksperimentiniu įrenginiu vidaus struktūrai tirti“ (Seismic Experiment for Interior Structure).

Nusileidus marsaeigiui iš jo turi išsikišti automatinė „ranka“, kuri padės seismografą tiesiai ant planetos paviršiaus.

Kitas svarbus įrenginys yra automatinis gręžtuvas, matuosiantis šilumos srautus planetos gelmėse. Jis pavadintas „Šilumos srautų ir fizinių savybių komplektu“ (Heat Flow and Physical Properties Package) ir buvo sukurtas Vokietijos ir Lenkijos kosmoso agentūrų.

Anot NASA, šis mini zondas paviršiuje išgręš nuo trijų iki penkių metrų gręžinį – 15 kartų gilesnį nei per ankstesnes misijas į Raudonąją planetą.

JAV kosmoso agentūrai, šio tūkstantmečio 4-ą dešimtmetį ketinančiai pasiųsti žmogų į Marsą, gyvybiškai svarbu išsiaiškinti, kaip planetoje kinta temperatūra ir kiek tektų šildyti gyvenvietes tvyrant itin šaltiems orams, sakė J. Greenas.

Vasarą dienos metu temperatūra prie Marso ekvatoriaus gali siekti 20 laipsnius pagal Celsijų, o naktį staigiai kristi iki -73 laipsnių.

„Tai svarbi dalis žinių apie tai, kaip vystosi planeta. Marse gyvensiantys ir dirbsiantys žmonės turės išlikti gyvi tokiomis (sąlygomis)“, – pridūrė mokslininkas.

Augantis jaudulys

Saulės energija ir baterijomis varomas zondas turėtų veikti 26 Žemės mėnesius arba vienus Marso metus. Per šį laikotarpį tikimasi užfiksuoti iki 100 drebėjimų.

„Tikimės, kad tai truks daug ilgiau“, – sakė „InSight“ projekto vadovas Tomas Hoffmanas (Tomas Hofmanas) iš NASA reaktyvinio judėjimo laboratorijos.

Erdvėlaivis turėjo būti paleistas dar 2016-aisiais, tačiau jo paleidimas buvo atidėtas aptikus seismografo gedimą, kurį inžinieriai jau pašalino.

„InSight“ turėtų tapti pirmuoju NASA zondu, nusileisiančiu ant Marso paviršiaus nuo 2012 metų, kai į Raudonąją planetą buvo atskraidintas kibernetinis zondas „Curiosity“.

„Nėra nieko įprasto keliauti į Marsą, o ypač – leistis Marse“, – sakė Stu Spathas, „InSight“ programos vadovas „Lockheed Martin Space“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?