„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

NASA: šį mėnesį gali būti neįmanoma dar kartą bandyti paleisti skrydžių į Mėnulį raketą

NASA antrą kartą atidėjus savo naujosios skrydžiams į Mėnulį skirtos raketos startą, inžinieriams aptikus kuro pratekėjimą, JAV kosmoso agentūros pareigūnai šeštadienį pareiškė, kad šį mėnesį gali būti neįmanoma bandyti ją paleisti dar kartą.
NASA raketa
NASA raketa / „Scanpix“ nuotr.

Dabartinis NASA misijos į Mėnulį „Artemis 1“ paleidimo „langas“ baigiasi antradienį, ir „tikrai nėra svarstomas“, šeštadienį spaudos konferencijoje sakė Jimas Free, asocijuotasis tyrinėjimo sistemų plėtros administratorius.

Kitas galimas paleidimo laikotarpis bus nuo rugsėjo 19 dienos iki spalio 4 dienos, o tolesnis – spalio 17–31 dienomis, teigė NASA.

Ar raketos startas įvyks per šiuos „langus“, „iš tikrųjų priklausys nuo galimybių, kurias komanda pateiks pirmadienį arba ankstyvą antradienio rytą“, sakė J.Free.

Milijonai žmonių visame pasaulyje ir šimtai tūkstančių žmonių aplinkiniuose paplūdimiuose šeštadienį laukė istorinio didžiulės nešančiosios raketos „Space Launch System“ (SLS) starto iš Kennedy kosminio centro Floridoje, tačiau netoli raketos pamato į bakus pumpuojant itin šaltą skystą vandenilį buvo pastebėtas pratekėjimas.

NASA misijos „Artemis 1“ bandomasis skrydis vyks be įgulos. Tai bus pirmasis daugiau nei dešimtmetį kurtos galingiausios pasaulyje nešančiosios raketos SLS paleidimas.

Prie raketos pritvirtinta kapsulė „Orion“ išskris be įgulos. Per 37 dienas truksiantį skrydį kapsulė skries aplink Mėnulį maždaug 100 km atstumu nuo jo. Astronautų vietas užims trys manekenai, padėsiantys patikrinti įvairius skrydžio parametrus.

Ta pati kapsulė „Orion“ turės į Mėnulį nuskraidinti ir astronautus, įskaitant pirmąją moterį ir pirmąjį tamsiaodį astronautą, kurie vaikščios Mėnulio paviršiumi. Bet tai įvyks ne anksčiau nei 2025 metais.

Žmonės vėliausią kartą nutūpė ant Mėnulio paviršiaus 1972 metais, vykdant amerikiečių programą „Apollo“. Abi programos yra pavadintos senovės graikų dievų dvynių – Apolono ir Artemidės – vardais.

Pagal naują programą „Artemis“ NASA nori įsteigti Žemės palydove ilgalaikę bazę ir iškelti į jo orbitą kosmoso stotį, siekdama išbandyti naujas technologijas, turinčias paruošti dirvą pilotuojamoms misijoms į Marsą.

Pirmadienį startas paskutinę minutę buvo atidėtas taip pat dėl degalų bako nuotėkio, pastebėto kitoje raketos vietoje.

„Tai visiškai nauja transporto priemonė, visiškai nauja technologija, visiškai naujas tikslas – grįžti į Mėnulį ir ruoštis skrydžiui į Marsą, – sakė NASA administratorius Billas Nelsonas. – Taip, tai sunku.“

„Artemis“ misijos vadovas Mike'as Sarafinas pavadino vandenilio nuotėkį „dideliu“ ir sakė, kad vienas iš „pagrindinių įtariamųjų“ – kuro užpylimo vamzdelio sandariklis.

Inžinieriai mano, kad sandariklį teks pakeisti tiesiogiai starto aikštelėje arba nugabenus raketą į už kelių kilometrų esantį surinkimo pastatą.

M.Sarafinas teigė, kad „dar per anksti“ visiškai atmesti galimybę surengti raketos startą iki rugsėjo pabaigos, ir pažadėjo kitą savaitę pateikti naujausią informaciją apie padėtį.

NASA jau anksčiau yra sakiusi, kad spalio pradžios laikotarpį bus sudėtinga koordinuoti, nes astronautų įgula naudosis Kennedy kosmoso centru raketai į Tarptautinę kosminę stotį paleisti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs