NASA užfiksavo „mirštančio“ Irano ežero virsmą raudonu

NASA palydovas nufotografavo, kaip vos per kelis mėnesius sūrusis Irano ežeras Urmija iš žalio virsta raudonu, rašo „Nature World News“.
Urmijos ežeras Irane
Urmijos ežeras Irane / NASA nuotr.
Temos: 3 Sausra Vanduo Iranas

Iš kosmoso šis labai sūrus vandens telkinys nufotografuotas balandžio pabaigoje ir liepos viduryje. Skirtumas tarp nuotraukų – itin ryškus. Pasikeitė ne tik ežero vandens spalva, bet ir jo pakrantėse atsirado daugiau druskų nuosėdų.

NASA nuotr./Urmijos ežeras Irane
NASA nuotr./Urmijos ežeras Irane

NASA ekspertų teigimu, spalva Urmijoje keičiasi dėl jame esančių mikroorganizmų – Halobacteriaceae šeimai priklausančių bakterijų ir Dunaliella šeimai priklausančių dumblių.

Vasaros mėnesiais Urmijos vandens lygis nusenka, dėl to ir taip sūraus ežero sūrumas dar padidėja. Tokiomis sąlygomis bakterijos išskiria raudoną pigmentą bacteriorhodopsin, kuris sugeria šviesą ir paverčia ją energija bakterijoms. Kai jų atsiranda labai daug, visas ežero vanduo „nusidažo“ raudonai.

Nors šis ežeras iš žalio raudonu virsta tik trumpam, ir pastaraisiais metais tai nutinka ne taip ir retai, NASA įspėja, kad didėjant sausrai Irane Urmija gali visam laikui tapti raudona. Ežeras senka jau beveik pusę amžiaus.

NASA nuotr./Urmijos ežeras Irane
NASA nuotr./Urmijos ežeras Irane

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų