Apie didžiausias „Android 11“ naujienas plačiau pasakoja „Bitės Profai“.
„Kalbama, kad su šiuo „Android“ atnaujinimu iš viso turėtų būti pristatyta apie 100 naujų operacinės sistemos funkcijų, o bent 10 iš jų iškart pastebės kiekvienas vartotojas. Žinoma, kai kurių gamintojų telefonų vartotojo sąsajos jau dabar siūlo dalį „Android 11“ sprendimų, tačiau kitiems tai bus ilgą laiką lauktos ar net apskritai nematytos naujovės“, – pasakoja „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas ir dalinasi svarbiausiais pokyčiais, kuriuos atneš naujoji „Android 11“ operacinės sistemos versija.
1. Daugiau dėmesio duomenims ir jų saugumui
Naujojoje operacinės sistemos versijoje dar svarbesnis taps įrenginio ir vartotojų duomenų saugumas, todėl bus galima lanksčiau valdyti programėlėms suteikiamus leidimus.
Nuo šiol „Android 11“ jūsų leidimo pasinaudoti kamera, failų sistema ar nustatyti buvimo vietą prašys dar dažniau, o jūs galėsite rinktis vieną iš trijų variantų: nesuteikti leidimo apskritai, suteikti jį kartą arba suteikti ilgam laikui, tačiau tik tada, kai naudojatės programėle. Tiesa, jeigu programėlės nenaudosite kelis mėnesius, visi anksčiau suteikti leidimai bus automatiškai anuliuojami. Taip „Android“ siekia užtikrinti didesnį naudotojų privatumą.
Vartotojams taip pat bus pristatyta ir virtuali šiukšliadėžė, leisianti pasiekti ištrintus duomenis. Šią funkciją turėjo tik kai kurių „Android“ telefonų galerijų programėlės, tačiau „Android 11“ ji taps prieinama plačiau.
Naujoje operacinės sistemos versijoje programėlių kūrėjai galės integruoti galimybę pašalinti informaciją iš telefono su 30 dienų rezervu – per šį laiką vartotojai galės atkurti jiems reikalingus dokumentus. Nors vartotojai ištrintų duomenų paprastai pasiekti negalės, atsisiuntę tokią prieigą turinčią programėlę, galės atkurti pašalintus duomenis.
2. Dar patogesnis bendravimas
Ankstesnėse „Android“ operacinės sistemos versijose pranešimai buvo rūšiuojami tik chronologiniu principu – nuo naujausių iki seniausių. O štai „Android 11“ vartotojams bus pasiūlyta ir kitokia galimybė.
„Nuo šiol pranešimų juostos viršuje visada bus rodomos „Messenger“, „Whatsapp“, „Viber“ ar kitose bendravimo platformose gautos žinutės. Kiti pranešimai taip pat bus rūšiuojami ne tik pagal laiką, bet ir pagal svarbą. Be to, jei iki šiol netyčia nubraukdavote neperskaitytus pranešimus ir taip perkeldavote juos į šiukšliadėžę, nuo šiol juos prisiminti padės pranešimų istorijos funkcija, kur bus matomi visi telefoną pasiekę pranešimai“, – pasakoja K.Špiliauskas.
Naujojoje versijoje bus pristatyti susirašinėjimo programėlės „Messenger“ išpopuliarinti „pokalbių burbulai“ – pasirinktoje ekrano vietoje „kabančios“ žmonių, su kuriais tuo metu bendraujama, nuotraukos, kurias paspaudus atsiduriama pokalbio lange.
Šia vartotojų itin pamėgtą funkciją „Messenger“ programėlės kūrėjai pristatė dar 2013 metais, tačiau kitur šis sprendimas nebuvo pritaikytas. „Android 11“ ištaisys šią „klaidą“ – galimybę integruoti šią funkciją savo programėlėse turės visi pokalbių platformų kūrėjai. Manoma, kad pirmiausiai tai padarys „Whatsapp.
3. Pagaliau – ilgas ir netrukdomas filmavimas
Iki šiol „Android“ operacinė sistema leisdavo filmuoti ne didesnius nei 4 GB užimančius vaizdo įrašus, o skaidydavo į kelis dokumentus. Dabar tokio apribojimo nebeliks.
Šiuolaikiniuose telefonuose itin aukštos 4K raiškos filmavimas, užimantis gerokai daugiau telefono atminties, jau tapo norma, o kai kurie gamintojai jau išbando ir 8K vaizdo kokybę. Todėl dabartinis „Android“ vaizdo įrašo „svorio“ apribojimas jau neatitinka realių vartotojo poreikių. Naujausioje operacinės sistemos versijoje nuspręsta pašalinti šį limitą – filmuoti galėsite tol, kol išsikraus įrenginio baterija ar ims stigti telefono atminties.
Rūpesčių filmuojant nuo šiol nekels ir telefoną pasiekiančių pranešimų garsas ar įrenginio vibracija. Naujoji operacinė sistema leis kamerą naudojančioms programėlėms laikinai nutildyti kitų programėlių gaunamus pranešimus, todėl filmavimo nepertrauks netikėtas ateinančios žinutės ar kitokio pranešimo signalas.
„Patobulintas ir ekrano vaizdo įrašymas. Pirmą kartą ekrano filmavimo galimybė atsirado „Android 10“, tačiau naujoje versijoje jūsų lauks atnaujinta šios funkcijos vartotojo sąsaja. Su ja įrašinėti ekrane matomą vaizdą bus dar patogiau ir lengviau. Be to, norint pradėti įrašymą, nebereikės eiti į nustatymų meniu – šią funkciją bus galima pasiekti tiesiog pranešimų skydelyje“, – sako K.Špiliauskas.
4. Išmanėja ir valdymas
Dar daugiau spartaus valdymo galimybių turės ir telefono įjungimo mygtukas, kuris leisdavo tik išjungti arba perkrauti įrenginį. Dabar jis aktyvuos meniu, kuris bus gerokai funkcionalesnis – čia bus galima valdyti kitus išmanius namų įrenginius ir patogiai pasiekti „Google Pay“ atsiskaitymų įrankį. Tiesa, kol kas ši sistema Lietuvoje dar neprieinama.
Geros žinios laukia ir muzikos mėgėjų – ankstesnėse „Android“ versijose muzikos valdymo meniu buvo atvaizduojamas kaip bet kurios kitos programėlės pranešimas, tačiau „Android 11“ suteiks muzikos valdymui ypatingą statusą.
Nuo šiol muzikos atkūrimo valdiklis bus atskirtas nuo kitų programėlių pranešimų ir rodomas šalia greitųjų nustatymų. Jame ne tik patogiai galėsite perjungti dainas, bet ir valdyti įrenginį, iš kurio grojama muzika – pasirinkti belaides ausines ar kolonėlę, neišjungiant nė vieno iš įrenginių.
Be to, jei klausydamiesi muzikos per belaides ausines įjungsite ryšius blokuojantį „skrydžio režimą“, bevielis „Bluetooth“ ryšys vis tiek veiks ir ausinės neatsijungs. Taip mėgstamos muzikos galėsite klausyti nepertraukiamai.
Spėjama, kad pirmieji nauji telefonų modeliai su „Android 11“ versija pasirodys jau šį rudenį, o didieji telefonų gamintojai netruks pristatys atnaujinimus ir esamiems modeliams. Deja, naujoji operacinė sistema bus prieinama ne visiems ankstesniems telefonų modeliams, o kitiems jos pritaikymas gali užtrukti ne vieną mėnesį. Dauguma „Android“ įrenginių gauna dvi naujas operacinės sistemos versijas, tačiau dalis tenkinasi vos vienu jos atnaujinimu.