J.Willinkas nesiūlė jokių slaptų smogiamųjų operacijų, apskritai jokių su kariuomene susijusių veiksmų. Vietoj bombų jis pasiūlė Šiaurės Korėją užmėtyti... „iPhone“ telefonais.
„Numeskite jiems 25 mln. „iPhone“, o nemokamą mobilųjį internetą tiekite palydovais.“ Taip skamba tame pačiame „Twitter“ pateiktas buvusio „speco“ pasiūlymas.
Ir nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad toks pasiūlymas yra iš truputėlį kvaištelėjusios fantastikos srities, Šiaurės Korėjos ekspertas Yunas Sunas teigia, kad esminis šios idėjos principas gali būti labai veiksmingas.
„Kim Jong Unas supranta, kad kai tik jo valdoma visuomenė atsivers, o Šiaurės Korėjos žmonės suvoks tai, kas jiems nesakoma, Kimo režimas praras stabilumą ir bus nuverstas“, – sakė Y.Sunas.
Dėl šios priežasties Šiaurės Korėjos vyriausybė labai aršiai priešintųsi bet kokioms priemonėms, kurios būtų bent kiek susijusios su J.Willinko pasiūlymu.
Y.Sunas nurodė, kad kuomet anksčiau Pietų Korėja į šiaurę siuntė oro balionus, iš kurių byrėjo lankstinukai ir DVD diskai su informacija, Šiaurės Korėjos režimas atsakė karine jėga – jie supranta savo vyriausybės trapumą, lyginant su klestinčiomis liberaliomis demokratijomis.
Dėl šios priežasties Šiaurės Korėja savo noru niekada nepriimtų net nemokamų „iPhone“ visai savo populiacijai, kurios dydis, manoma, yra apie 25 milijonus.
Be to, tokių priemonių taikymas suteiktų pagrindą kritikuoti Vakarų valstybes už „neteisėtos branduolinės diktatūros apdovanojimą“, o ši diktatūra „yra pagarsėjusi didžiuliais savo tautos žmonių teisių pažeidimais“.
O kadangi Šiaurės Korėjoje Kimų režimas iškeliamas aukščiau visko, visos investicijos ir pagalba visų pirmiausia būtų išnaudojami vyriausybės naudai, – teigė Y.Sunas. – Turėtume pripažinti, kad iš 100 investuotų dolerių paprastus žmones pasiektų gal tik 10.“
Šiaurės Korėja negailestingai baudžia paprastus savo piliečius, kuriuos pagauna domintis informacija, atkeliavusia iš Pietų Korėjos, tad būtų pakankamai rimtas pagrindas manyti, kad nemokamo interneto pasiūlymas kai kuriems Šiaurės Korėjos gyventojams iš tikrųjų kainuotų gyvybę.
Bet vertinant grynai praktiniais sumetimais, JAV šiame regione daug alternatyvų neturi. Jeigu įsipliekstų aktyvus karinis konfliktas su Šiaurės Korėja, jis gali pavirsti branduoliniu, daug didesnes teritorijas apimančiu karu.
„Jie savo branduolinės ginkluotės neatsisakys tol, kol nepasikeis režimas ir visuomenė. Galbūt toks kelias būtų ilgesnis, tačiau tikimybė, kad jo pabaiga būtų sėkminga, yra didesnė“, – teigė ekspertas.