Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Neįprastas kapas Švedijoje: Geležies amžiaus moteris buvo palaidota su į kapą įsmeigtu peiliu

Archeologai Švedijoje aptiko senovinį geležinį sulenkiamą peiliuką, įsmeigtą į geležies amžiaus moters kapą. Kapinyne, kuris datuojamas 500 m. pr. m. e. – 400 m. po Kr., buvo mažiausiai 50 palaidojimų, tačiau šis buvo itin neįprastas. Prieš šimtmečius moterį palaidoję žmonės „įsmeigė peilį; nežinome, kodėl, bet aišku, kad jis skirtas moteriai“, – pranešime sakė Švedijos nacionalinių istorijos muziejų archeologė Moa Gillberg, skelbia „Live Science“.
Archeologė Moa Gillberg
Archeologė Moa Gillberg / Henriko Pihlo, Švedijos Nacionalinių istorijos muziejų nuotr.
Temos: 2 Švedija Kapas

Kapavietė buvo atkasta pietinėje Švedijos dalyje esančiame Pryssgårdeno rajone, maždaug už 169 km į pietvakarius nuo Stokholmo. Archeologams apie ją pasufleravo XVII a. pabaigos tekstas, kurį parašė švedų kunigas Ericus Hemengius, turėjęs užduotį kataloguoti senąsias kapines savo parapijoje. Tačiau mokslininkai nebuvo tikri, ar kuris nors iš kapų išliko iki XXI a.

Praėjusį pavasarį atlikdami preliminarius tyrimus Švedijos Nacionalinių istorinių muziejų archeologai metalo detektoriais rado keletą papuošalų. Kasinėdami jie aptiko ne tik dešimtis kapų, bet ir senovinius būstus, sandėlį ir šulinį.

Dauguma kapų buvo duobės, į kurias buvo dedami kremuoti palaikai – geležies amžiuje tai buvo įprastas laidojimo ritualas, tačiau kai kurie kapai buvo užversti mažais, simetriškai išdėliotais akmenimis. Viename konkrečiame kape buvo storas degėsių sluoksnis su pelenais ir kaulų gabalėliais.

„Kai nusileidome žemyn, pamatėme, kad jie buvo įsmeigę geležinį sulankstomą peilį tiesiai į žemę“, – sakė M.Gillberg. Be peilio, moters kape archeologai rado ir nedidelę adatą. Gerai išsilaikęs peilis galėjo būti naudojamas odai paruošti, mano M.Gillberg, tačiau jo buvimas ir neįprasta padėtis kape nėra suprantama.

Tuo laikotarpiu peiliai buvo utilitarūs daiktai: jie buvo naudingi ruošiant maistą ar gaminant drabužius, taip pat galėjo būti naudojami savigynai.

Kitų moterų kapų su peiliais ir adatomis pavyzdžių iš vėlyvojo geležies amžiaus ir ankstyvojo vikingų amžiaus (793-1066 m. po Kr.) rasta pietų Švedijoje.

Pryssgårdeno vietovėje planuojami tolesni darbai. Viena duobė, kurią archeologai laikė kapu, iš tikrųjų buvo didelė duobė – įrodymas, kad čia būta kažkokios medinės konstrukcijos.

„Norime pažiūrėti, ar pavyks rasti daugiau tokių duobių, – sakė M.Gillberg. Anot jos, kartais ant laidojimo duobės statomi paminklai, tad galbūt tai buvo vienas iš tokių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais