Nepraleiskite: šiąnakt dangų nušvies meteorų lietus

Naktį iš gruodžio 13 į 14 d. Žemę apgaups įspūdingas reiškinys – Geminidų meteorų lietus.
Geminidų meteorų lietus
Geminidų meteorų lietus / Scanpix/Yuri Smityuk/TASS

Įvairių spalvų meteorai

Kai Mėnulio šviesa netrukdo, dangaus stebėtojai gali pamatyti iki 150 meteorų per valandą piko naktį, teigia Amerikos meteorų draugija.

Tačiau dėl Mėnulio šviesos trukdžių 2021 m. gali būti matoma tik 60-120 meteorų per valandą, praneša „Space“.

Meteorus bus galima matyti kelias ateinančias naktis. Geriausias laikas stebėti Geminidus yra apie 2 val. nakties.

Geminido meteorų lietus laikomas vienu geriausiu, nes atskiri meteorai yra ryškūs, be to, jie pasirodo greitai ir įnirtingai. Nors geriausiai matomi iš Šiaurės pusrutulio, Geminidų meteorus galima pastebėti ir iš Pietų pusrutulio.

Pagal žinomus duomenis Geminidų meteorų srautui jau beveik 200 metų – pirmasis užfiksuotas stebėjimas įvyko 1833 m. iš Misisipės upės katerio – ir jis vis dar tebesitęsia

Iš kur jie atkeliauja?

Geminidai siejami su netoli Žemės esančiu asteroidu, vadinamu „3200 Phaethon“. Manoma, kad tolimoje praeityje šis kosminis kūnas galėjo susidurti su kitu objektu. Taip nuo jo nusitiesė milžiniškas kosminių šiukšlių srautas, pro kurį Žemė praskrenda kiekvienais metais, praneša „The Guardian“.

Įdomu ir tai, kad Geminidų meteorai būna įvairiausių spalvų dėl savo unikalios cheminės sudėties, tad galima išvysti mėlynų, violetinių, geltonų ar net žalių meteorų.

Asteroidas aplink Saulę apskrieja kas 1,4 metų. Kartais jis priartėja prie Žemės (saugiu atstumu), taip pat praskrieja labai arti Saulės.

Asteroidas yra 5,8 km. skersmens ir nors jis vadinamas Žemei artimu kosminiu kūnu, nėra didelės tikimybės, kad kadanors gali įvykti susidūrimas.

Lietuvos etnokosmologijos muziejaus iliustr./Geminidai Lietuvos danguje
Lietuvos etnokosmologijos muziejaus iliustr./Geminidai Lietuvos danguje

Tiesa, net jei „3200 Phaethon“ atsitrenktų į Žemę, žala nebūtų katastrofiška. Palyginimui, asteroidas, išnaikinęs dinozaurus, buvo maždaug 10-15 kartų didesnis.

Kaip pamatyti?

Nors šiąnakt prognozuojama, kad dangus virš Lietuvos bus apsiniaukęs, nereikėtų nuleisti rankų.

Meteorų srautams stebėti nereikia žiūronų ar teleskopų – užtenka plikų akių. Geriausia susirasti vietą toliau nuo miesto ir šviesų bei leisti akims priprasti prie tamsos. Meteorai krenta iš visų pusių, tad nesvarbu, į kurią pusę žiūrėti.

Kaip ir minėta anksčiau, geriausiai Geminidų meteorų lietus matomas apie 2 val. nakties, nes jo spinduliavimo taškas – taškas danguje, iš kurio meteorai tarsi spinduliuoja – tuo metu yra aukščiausiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs