Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Netikėta pandemijos nauda: išaugo savanorystės, aukojimo ir pagalbos nepažįstamiems mastai

Nors pandemija ir kiti pastaraisiais metais užgriuvę sunkumai neigiamai paveikė daugumą pasaulio gyventojų, galima rasti ir teigiamų tendencijų, rašoma 2022 m. Pasaulio laimės ataskaitoje.
Savanoriai pandemijos metu
Savanoriai pandemijos metu / „Scanpix“/„Xinhua“/„Sipa USA“ nuotr.

Kaip praneša portalas „Science alert“, tebesitęsiantys koronaviruso protrūkio padariniai daugeliui žmonių sukėlė skausmą ir kančias, tačiau taip pat išaugo geranoriškumo apraiškų ir žmonių paramos vieni kitiems.

„Pagalba nepažįstamiems žmonėms, savanorystė ir aukojimas 2021 m. stipriai išaugo visame pasaulyje ir pasiekė beveik 25 proc. didesnį lygį nei prieš pandemiją“, – sako Britų Kolumbijos universiteto Kanadoje ekonomistas Johnas Helliwellas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Koronavirusas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Koronavirusas

Ši ataskaita yra jau dešimtoji, kurioje dalyvavo po 1000 respondentų iš kiekvienos apklausoje dalyvaujančios šalies – iš viso jų buvo 156. Tiesa, duomenys surinkti dar prieš Rusijos sukeltą karą Ukrainoje.

„Ši geranoriškumo banga, kuri ypač pasireiškė pagalba nepažįstamiems žmonėms, yra svarus įrodymas, kad žmonės atsiliepia, kai kitiems reikia pagalbos. Taip suteikiama laimė ne tik ją gaunantiems, bet ir ją teikiantiems“, – sako J.Helliwellas.

Kalbant apie atskiras šalis, jau penkerius metus iš eilės Suomijos gyventojai buvo pripažinti laimingiausiais. Antroje vietoje liko Danija, toliau rikiavosi Islandija, Šveicarija, o penketuką užbaigė Nyderlandai.

123RF.com nuotr./Helsinkis, Suomija
123RF.com nuotr./Helsinkis, Suomija

Ataskaitos rengėjai teigia, kad aukštas pasitikėjimo lygis, socialinė darna, tinkamas darbo ir asmeninio gyvenimo balansas, nemokamas švietimas ir sveikatos priežiūra yra pagrindinės priežastys, dėl kurių Skandinavijos šalys ataskaitoje kasmet užima aukštas vietas.

Nors pozicijos, palyginti su praėjusiais metais, labai nepasikeitė, labiausiai laimės lygis padidėjo Serbijoje, Bulgarijoje ir Rumunijoje. Labiausiai jis sumažėjo Libane ir Venesueloje, taip pat Afganistane, kur gyvenimas daugeliui žmonių tebėra sunkus, nes 2021 m. rugpjūtį Talibanas atgavo šalies kontrolę.

„Pačiame reitingo dugne randame visuomenes, kurios kenčia nuo konfliktų ir itin didelio skurdo. Afganistano gyventojai savo gyvenimo kokybę vertina vos 2,4 balo iš 10 galimų. Tai akivaizdžiai primena, kokią materialinę ir nematerialinę žalą daugeliui aukų daro karas ir kokią didelę reikšmę žmonių gerovei turi taika ir stabilumas“, – sako Oksfordo universiteto ekonomistas Janas-Emmanuelis De Neve'as.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Talibai prie Kabulo
AFP/„Scanpix“ nuotr./Talibai prie Kabulo

Tyrėjų teigimu, išaugo žmonių, jaučiančių stresą, nerimą ir liūdesį. Prognozuojama, kad ateityje daugiausia nerimo kels karas, pragyvenimo išlaidų augimas ir pokyčiai, kuriuos lemia klimato krizė.

Skirtingo amžiaus grupėse išryškėjo nevienodos tendencijos. Pavyzdžiui, nors jaunimo pasitenkinimas gyvenimu sumažėjo, tačiau jis padidėjo tarp vyresnių nei 60 metų žmonių. Tačiau apskritai daugelyje šalių pasitenkinimas gyvenimu šiek tiek sumažėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?