Kai kuriems žmonėms vien mintis apie vabalo įkandimą ar išbėrimą sukelia norą kasyti nė kiek nesudirgintą jų odą. Net kai kurių gydytojų teigimu, jie ima jausti niežulį vien pamatę kasantis savo pacientus. Greičiausiai, net skaitydami šį straipsnį žmonės ima nevalingai kasytis.
„Iki šiol tik juokaudavome, kad žiūrėjimas į besikasantį žmogų sukelia niežulį. Norėjome ištirti, ar tai gali būti tiesa“, – paaiškina psichologijos dėstytojas Henningas Holle iš Hull universiteto Anglijoje.
H. Holle 51 žmogui davė atlikti asmenybės testą, o vėliau vieniems parodė vaizdo įrašą, kuriame moteris kasėsi, o kitiems – kuriame ji tapšnojo sau per ranką arba krūtinę. Tiriamiesiems žiūrint vaizdo įrašus, moklsininkas stebėjo jų smegenų veiklą, naudodamas funkcinį MRI (funkcinio magnetinio rezonanso vaizdo gavimą – technologiją, matuojančią smegenų veiklą pagal kraujotaką smegenyse).
Tyrimo dalyviai, stebėję vaizdo įrašą, kuriame kasytasi, irgi ėmė kasytis. Tokia nevalinga mėgdžiojimo reakcija taip pat būdinga ir žiovavimui bei juokui – dauguma žmonių tokį elgesį irgi nevalingai perima.
„Dauguma žmonių yra linkę užsikrėsti niežuliu, bet daliai žmonių tai ypač būdinga. Atlikdamas tyrimą išties nustebau, kiek daug žmonių, žiūrėdami vaizdo įrašą, nevalingai ėmė kasytis“, – komentavo tyrėjas.
Išsiaiškinęs, kad kasymasis socialiai plintantis reiškinys , H. Holle nusprendė išsiaiškinti, kodėl. Paaiškėjo, kad neurotiškesni, didesnius nuotaikos svyravimus, nerimą, depresiją, pavydą ir kaltę jaučiantys žmonės lengviau užsikrečia tokiu nevalingu kasymusi.
Tyrimas aprašytas „Proceedings of the National Academy of Sciences“ moksliniame žurnale.