Retas reiškinys Lietuvoje
Šviesos stulpai – tai atmosferos optinis reiškinys, kai vertikalus šviesos pluoštas tarsi tęsiasi virš šviesos šaltinio.
„Šis reiškinys dažniausiai formuojasi esant žemai oro temperatūrai (nemažiau kaip 10 laipsnių šalčio) ir silpnam vėjui, kai ore plūduriuojantys labai maži plokštelės formos ledo kristalai išsidėsto horizontaliai ir atspindi nuo šviesos šaltinio sklindančią šviesą“, – „Facebook“ paskyroje rašė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.
Lietuvoje šviesos stulpai nėra dažnas reiškinys, mat jam reikia itin specifinių oro sąlygų – itin žemos temperatūros ir drėgmės ore.
Šviesos stulpas fiziškai nėra virš ar po šviesos šaltiniu. Jo išvaizda kaip vertikalios linijos yra optinė iliuzija, atsirandanti dėl susidariusio atspindžio nuo ledo kristalų, kai šie ore išsidėsto beveik horizontaliai.
Tai panašu į šviesos šaltinio stebėjimą vandens telkinyje. Vandens paviršiuje esančios bangelės atspindi šviesos šaltinį įvairiomis kryptimis, o tos, kurios yra nukreiptos į žiūrovą, sudaro ryškią liniją, nukreiptą į šviesos šaltinį.
Retais atvejais nedideli šviesos stulpai gali būti pastebėti net nuo šviesių planetų, pavyzdžiui, Veneros.