Pasak Vestminsterio universiteto gerontologės Danos Rosenfeld, visuomenėje, kurioje itin vertinama jaunystė, senėjimas laikomas „nuosmukiu, kai prarandami intelektiniai gebėjimai, interesai, seksualinis žavesys, pinigai, statusas“. Bet tai nėra tiesa.
Kaip rašo „The Guardian“, tyrimai parodė, kad kai kurie dalykai – nuo bendro pasitenkinimo gyvenimu iki problemų sprendimo įgūdžio – bėgant metams gali pagerėti.
Gebėjimas spręsti problemas
Bostono koledžo daktarų Joshua Hartshorne'o ir Lauros Germine 2015 m. atlikto tyrimo duomenimis, gebėjimas spręsti matematinius uždavinius pasiekia aukščiausią lygį tik po 50 metų.
Kitame tyrime, paskelbtame žurnale „Frontiers of Psychology“, teigiama, kad senėjimas daro teigiamą poveikį matematiniams gebėjimams ir simbolinio skaičiavimo procesui.
2020 m. atlikto 24 tūkst. šachmatų partijų tyrimo metu nustatyta, kad žaidėjai optimaliausius ėjimus atlieka būdami maždaug 40 metų.
Fzinė ištvermė
2020 m. tyrimo duomenimis, ištvermgiausi ultramaratonų bėgikai yra 40 ir 45 metų sulaukusios moterys bei tarp 45 ir 49 metų amžiaus atsidūrę vyrai. Vyresni bėgikai pasižymi geresne skausmo tolerancija, teigiama žurnale „Pain Medicine“ paskelbtame straipsnyje, ir turi geresnę techniką bei patirtį.
Gebėjimas džiaugtis
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, gautais iš 60 šalių, vyresnės kartos žmonės yra daug linksmesni už jaunesnius žmones.
Remiantis duomenimis, gebėjimas jausti džiaugsmą ir pasitenkinimą aukčiausią lygį pasiekia tik sulaukus 82 metų.
Silpnėja alergijos simptomai
D.Rosenfeld teigia, kad virusai kai kuriais atvejais gali sustiprinti imunitetą.
„Taip nutiko per didžiąją gripo epidemiją. Ji pražudė jaunesnius žmones, nes jie turėjo sveiką imuninę sistemą. Tuo tarpu jų tėvai ir seneliai buvo užsikrėtę juo prieš 20 ar 30 metų“, – sako D.Rosenfeld.
Hormonų pokyčiai taip pat kartais gali susilpninti alergijos, pavyzdžiui, šienligės, simptomus.
Seksualinis ir romantinis pasitenkinimas
Kai kurių moterų libido po menopauzės padidėja, sako D.Rosenfeld.
„Nors su amžiumi vyksta fiziniai pokyčiai, libido ne tiek sumažėja, kiek pasikeičia. Kadangi moterys linkusios ištekėti už vyresnio amžiaus vyrų, sumažėjusį seksualinį aktyvumą daugiausia lemia našlystė. Taigi ne senėjimas savaime mažina lytinį potraukį, o aplinkybės“, – aiškina mokslininkė.