„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pasaulį užplūdęs El Ninjo – didžiausias per visą registracijos istoriją

Dabartinis ekstremalus El Ninjo yra stipriausias kada nors užfiksuotas, ir užėmė ankstesnio, 1997–1998 m. rekordo vietą. Naujieji skaičiai rodo, kad jo poveikis aplinkai tikriausiai tik didės. Dėl jo atsiradimo galima kaltinti klimato kaitą, kuri, kaip žinoma, didina ekstremalių El Ninjo reiškinių poveikio orams tikimybę.
Nuotraukoje matyti pylimai Los Andželo pakrantėje, skirti apsisaugoti nuo El Ninjo sukeltos audros
Nuotraukoje matyti pylimai Los Andželo pakrantėje, skirti apsisaugoti nuo El Ninjo sukeltos audros / Scanpix nuotr.

1997–1998 m. El Ninjo tapo 20  000 žmonių mirčių priežastimi ir padarė nuostolių beveik už 97 mlrd. dolerių – pasikeitusios vandenyno srovės sukėlė potvynius, sausras, gaisrus, ciklonus ir purvo nuošliaužas.

Remiantis naujausiais JAV nacionalinės orų ir vandenynų agentūros skaičiais, dabartinis El Ninjo pagrindiniu rodikliu aplenkė 1997–1998 m. El Ninjo.

El Ninjo kyla, kai šiltas vanduo, susikaupęs aplink Australiją ir Indoneziją, plūsteli į rytus per Ramųjį vandenyną Amerikos žemyno link, iš paskos patraukdamas ir lietų.

Pagal naujausius matavimus, 2,8 °C virš vidurkio ribą reiškinys pasiekė šių metų lapkričio 4 dieną ir kilo iki 3,1 °C lapkričio 18 

Pagrindinis jo intensyvumo rodiklis yra vandens temperatūra Ramiojo vandenyno centrinėje dalyje. 1997 metais ji aukščiausią tašką pasiekė lapkričio 26 dieną, kai vidutinę temperatūrą viršijo 2,8 °C. Pagal naujausius matavimus, 2,8 °C virš vidurkio ribą reiškinys pasiekė šių metų lapkričio 4 dieną ir kilo iki 3,1 °C lapkričio 18 – tai aukščiausia užfiksuota temperatūra šiame regione.

„El Ninjo bendruomenė atidžiai stebi šio El Ninjo raidą ir tai, ar dabartinis įvykis pranoks 1997–1998 m., – sako Axelas Timmermanas iš Havajų universiteto Honolulu. – Mėnesio ir savaitinės centrinės Ramiojo vandenyno dalies temperatūros anomalijos aiškiai rodo, kad dabartinis įvykis jį pranoko.“

Centrinės Ramiojo vandenyno dalies temperatūra labiausiai veikia pasaulio atmosferos cirkuliaciją ir taip daro didžiausią įtaką pasaulio orams, sako Timmermanas.

El Ninjo temperatūros rekordą pranoko tik centrinėje rytinėje vandenyno dalyje. „Jis pasislinko į plotą, kur atmosfera veikiausiai reaguos dar stipriau“, – sako Timmermanas.

Timmermanas ir kiti tyrėjai 2013 metais nurodė, kad El Ninjo reiškinys pastaruosius kelis dešimtmečius buvo stipresnis nei kuriuo nors kitu metu per praėjusius keturis amžius. Ar tai vyksta dėl klimato kaitos, nėra žinoma, bet Timmermanas su kolegomis taip pat yra parodęs, kad ekstremalus El Ninjo poveikis šį šimtmetį dėl klimato kaitos pasireikš dvigubai dažniau.

Panašias išvadas, rodančias, kad klimato kaita sustiprins El Ninjo nulemtą kritulių perskirstymą, sustiprinsiantį sausras ir liūtis, padarė ir Scottas Poweris su kolegomis iš Australijos meteorologijos biuro.

Siekiantis rekordus

El Ninjo susijęs su daug ekstremalių orų reiškinių visame pasaulyje. Drauge su globaliniu atšilimu jis atsakingas už tai, kad 2015 m. yra karščiausi metai iki šiol. Indijoje daugiau nei 2 000 žmonių mirė dėl vėluojančių musonų sukeltos karščio bangos – El Ninjo poveikio.

Dabar, galiausiai prasidėjus musonams, šiame regione neįprastai smarkiai lyja. Tai taip pat El Ninjo poveikis. „Pietų Indijoje, prasidedant žiemai, smarkiai lyja, o musonų sezonas buvo sausas. Taip vyksta tik per stiprius El Ninjo, taigi tai patvirtina, kad šis El Ninjo yra milžiniškas“, – sako Wenju Cai'us iš Australijos vyriausybinio mokslinių tyrimų instituto, CSIRO Melburne.

Kai kuriose Ramiojo vandenyno salose, vandens lygis taip nukrito, kad koralų rifai išniro iš vandens. Šis reiškinys vadinamas Taimasa, samoa kalba tai reiškia „smirdintis rifas“. Visame pasaulyje dėl El Ninjo masiškai blykšta koralai.

Australija kai kurių blogiausių El Ninjo efektų išvengė, nes El Ninjo stiprinantis Indijos vandenyno dipolis – jūros temperatūrų svyravimas Indijos vandenyne – susilpnėjo. Dėl šilto vandens išsidėstymo kai kurie regionai, tokie, kaip Peru ir Ekvadoras, veikiausiai patirs mažesnį poveikį.

Tačiau žiūrint bendrai, Timmermanas spėja, kad šio rekordus viršijančio El Ninjo poveikis irgi bus rekordinis.

Daugelis efektų dar tik pasireikš. Pavyzdžiui, ar jis atneš lietų į Kaliforniją ir palengvins sausrą, o gal sukels netgi potvynius – nėra žinoma. Timmermano teigimu, modeliai numato didesnę lietaus tikimybę Kalifornijoje.

Bet ir El Ninjo pasibaigus, dar nebus galima švęsti, nes po jo, tikėtina, seks kitas reiškinys – La Nina, pasaulio orus paveiksiantis priešingai. La Nina įvykių dažnis šį šimtmetį, prognozuojama, taip pat maždaug padvigubės dėl klimato kaitos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs