Prancūzijos sostinėje rengiamo viršūnių susitikimo „One Planet“ („Viena planeta“) išvakarėse kosmoso agentūrų vadovai susitiko aptarti klimato stebėsenos iš kosmoso klausimų, įskaitant tokius aspektus kaip šiltnamio efektą sukeliančios dujos, vandens išteklių tvarkymas ir palydovų naudojimas stichinių nelaimių padariniams mažinti.
„Palydovai yra gyvybiškai svarbios priemonės klimato kaitai tirti ir gauti apie ją naujų žinių, kad būtų galima mažinti jos poveikį ir padėti visuomenėms parengti kovos strategijas“, – sakoma derybas surengusio Prancūzijos Nacionalinio kosmoso studijų centro (CNES) pareiškime.
Jame priduriama, jog daugiau kaip pusę iš 50 svarbių klimato kintamųjų galima išmatuoti tik iš kosmoso.
„Paryžiaus deklaracijoje, kurią ką tik priėmėme, siūloma įsteigti Kosminę klimato observatoriją, veiksiančią kaip centras tarp kosmoso agentūrų ir tarptautinės mokslo bendruomenės“, – po susitikimo sakė CNES prezidentas Jean'as-Yves'as Le Gallas.
Pasak jo, šiuo metu dauguma šalių nesidalija palydovų surinktais duomenimis apie klimatą.
Prancūzijos inicijuotą deklaraciją priėmė Kinija, Japonija, Indija, Europa, Didžioji Britanija, Vokietija, Italija, Šveicarija, Austrija, Švedija, Norvegija, Rumunija, Izraelis, Ukraina ir Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE).
Derybose nedalyvavo Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“ ir JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA).
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį, praėjus lygiai dvejiems metams ceremonijos, per kurią 195 šalys pasirašė Paryžiaus klimato susitarimą, rengia pasaulio lyderių susitikimą, kurio metu daugiausia bus kalbama apie lėšas, reikalingas susitarimo tikslams pasiekti.
Prezidento Donaldo Trumpo vadovaujamos Jungtinės Valstijos yra vienintelė susitarimą atmetusi šalis.