Tačiau jei jūsų akys žvalgosi mėlynos spalvos Mėnulio, teks nusivilti.
Nepaisant pavadinimo, mėlynasis Mėnulis iš tikrųjų nešviečia žydrai. Po 1800 m. įvykusio ugnikalnio išsiveržimo dangus iš tiesų tapo keistos spalvos, suteikdamas Mėnuliui melsvą filtrą. Taip žodžiais "mėlynasis Mėnulis" pradėta vadinti retkarčiais pasitaikantis įvykis.
Šiandien, kalbant techniniais astronomijos terminais, mėlynasis Mėnulis yra tada, kai per tą patį sezoną įvyksta keturios Mėnulio pilnatys, o ne trys, kaip įprasta. Pastaruoju metu taip pat imta apibūdinti antrąją Mėnulio pilnatį, kuri sutalpinama į vieną kalendorinį mėnesį.
Tuo tarpu supermėnulis - kai Mėnulis per vieną orbitą labiausiai priartėja prie Žemės, o jo fazė sutampa su jaunaties arba pilnaties faze.
Jei abu veiksniai įvyksta vienu metu, tai vadinama "mėlynuoju supermėnuliu".
Iš visų keturių 2023 m. įvyksiančių supermėnulių rugpjūtis užima dvi vietas.
Pirmasis patekės pirmąją mėnesio dieną ir atrodys maždaug 7,1 proc. didesnis ir beveik 15,6 proc. šviesesnis už vidutinę pilnatį.
Jei neturite galimybės išeiti į lauką ir jį pamatyti, italų astronomas Gianluca Masi, vykdydamas savo projektą "Virtualus teleskopas", internetu tiesiogiai transliuos virš Romos Koliziejaus kylantį Mėnulį.
Net jei atsitiktinai praleisite šį supermėnulį, kito ilgai laukti nereikės.
Antrasis įvyks vos po 28 dienų, rugpjūčio 31 d. Jis bus 0,1 proc. didesnis ir ryškesnis už savo pirmtaką.
Pasak "Farmer's Almanac", kuris jau šimtmečius stebi Mėnulio judėjimą, būtent šis mėlynasis mėnulis bus "artimiausia, didžiausia ir ryškiausia 2023 m. supermėnulio pilnatis".
Nors nė vienas iš šių Mėnulių nebus mėlynas, jie gali atrodyti šiek tiek oranžiniai.
Taip yra dėl to, kad rugpjūčio mėnesio pilnatis link Žemės paprastai priartėja žemiau horizonto. Kaip ir saulėlydis, tai reiškia, kad trumpesnių šviesos bangų ilgių, pavyzdžiui, mėlynos spalvos, sklaidantis atmosferoje sumažėja, o ilgesnių bangų, pavyzdžiui, raudonos ir oranžinės spalvos, lieka švytėti.
Paskutinį kartą toks mėlynas supermėnulis mūsų dangų papuošė prieš penkerius metus, 2018 m., ir tada jis buvo dar raudonesnis nei įprastai.
Kitas toks Mėnulio reiškinys įvyks tik 2037 m. sausio 31 d.