Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pirmoji universali terapija išgydė abiejų tipų diabetą

Gydymo sukūrimo raktu tapo neseniai atrastas hormonas fabkinas, reguliuojantis energijos atsargas riebalų ląstelėse. Mokslininkai parodė, kad jį blokavus, susirgimas praeina netgi esant nutukimui. Dabar nagrinėjama galimybė naująjį gydymo būdą panaudoti žmonių pirmojo ir antrojo tipo diabetui gydyti.
Laboratorinės pelės
Laboratorinės pelės / Aarono Logano / Wikipedia.org nuotr.

Harvardo universiteto mokslininkų tyrimai buvo sutelkti į organizmo energijos reguliavimo procesus, tarp kurių ir hormoniniai, rašo „New Atlas“. Pavyzdžiui, gliukozę iš kraujo šalina energijai gauti insulinas, o hormoną leptiną išskiria riebalų ląstelės, signalizuodamos smegenims apie sotumo jausmą.

Tačiau dabar mokslininkų dėmesį patraukė nesniai atrastas hormonas fabkinas, kurio veikimo mechanizmas sudėtingesnis, nei anų dviejų. Keisdamas kraujyje ADK ir NDPK fermentų aktyvumą, jis keičia ATP ir ADP molekulių lygį, kurios vaidina svarbiausią vaidmenį riebalų ląstelių metabolizme. Tuo metu savo paviršiaus receptoriais pokyčius jaučia ir gretimos ląstelės, aiškina autoriai.

Paaiškėjo, kad šio mechanizmo „aukomis“ tapo ir insuliną gaminančio kasos beta ląstelės. Taip mokslininkai identifikavo ligą skatinantį faktorių – fabkiną.

„Daug metų ieškojome signalo, kuris praneša apie energijos atsargas adipocituose, sukeldamas atitinkamas endokrinines reakcijas. Dabar nustatėme, kad šią svarbią funkciją kontroliuoja fabkinas“, — pakomentavo darbo autorius Gökhanas S.Hotamisligilas.

Antrame tyrimų etape mokslininkai antikūnais fabkiną pelėse neutralizavo. Netgi nutukusiems gyvūnams ši terapija išsaugojo beta ląsteles, užkirsdama kelią pirmo ir antro tipo diabeto vystymuisi.

Pirmo tipo diabeto žmonėms irgi fiksuojamas anomaliai aukštas fabkino lygis, todėl dabar mokslininkai nagrinėja naują būdą kaip perspektyvų žmonių abiejų tipų diabeto gydymo metodą.

Dar vienas perspektyvus diabeto gydymo būdas — augalinis junginys iš gumbinės montbretės žiedų. Jau atliekami klinikiniai bandymai su antrojo tipo cukriniu diabetu sergančiais žmonėmis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos