Ląstelių perprogramavimas
Tyrėjai „MIT Technology Review“ pasakojo, kad naudoja metodus, kuriais savo laboratorijose augina žmogaus plaukų ląsteles gyvūnams. Įmonė „dNovo“ pelei užaugino tankų žmogaus plaukų kuokštą – bendrovės teigimu, tai yra žmogaus plaukų kamieninių ląstelių transplantacijos rezultatas.
Įmonės įkūrėjas biologas Ernesto Lujanas „Technology review“ teigė, kad jo bendrovė gali gaminti plaukų folikulų sudedamąsias dalis genetiškai „perprogramuodama“ įprastas ląsteles, pavyzdžiui, kraujo ar riebalų ląsteles. Reikia atlikti daugiau darbų, tačiau E.Lujanas tikisi, kad ši technologija ilgainiui padės gydyti „pagrindinę plaukų slinkimo priežastį“.
Mes gimstame su visais plaukų folikulais, kuriuos kada nors turėsime, tačiau senėjimas, vėžys, testosteronas, bloga genetinė sėkmė ir net šiuo metu aktuali COVID-19 gali sunaikinti juose esančias kamienines ląsteles, iš kurių formuojasi plaukai. Kai šios kamieninės ląstelės išnyksta, pradingsta ir jūsų plaukai. Dėl to naujasis mokslininkų tikslas – bet kurią ląstelę sugebėti paversti kamienine plauko ląstele, darant pakeitimus jos veikiančių genų schemose.
Svarbiausias proveržis įvyko 2000-ųjų pradžioje, kai Japonijos mokslininkai sukūrė paprastą formulę, kaip bet kokį audinį paversti galingomis kamieninėmis ląstelėmis, panašiomis į esančias embrione. Mokslininkai suprato, kad gali pagaminti neribotą kiekį beveik bet kokio tipo ląstelių, tarkime, nervų ar širdies raumens, rašo „Technology review“.
Tačiau praktikoje konkrečių tipų ląstelių gamybos formulė gali būti sunkiai pasiekiama, be to, iškyla problema, kaip laboratorijoje išaugintas ląsteles grąžinti į organizmą.